REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Finanse osobiste - poradniki

Biuro Informacji Kredytowej - czym jest i jak działa? Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja znana każdemu kredytobiorcy. Gromadzi ona dane dotyczące zaciągniętych przez osoby fizyczne i przedsiębiorców zobowiązań finansowych oraz terminowości ich spłaty. W bazie znajdują się nie tylko informacje negatywne, lecz również pozytywne, pomagające budować zdolność kredytową.

15.07.2023
20:23
Zła historia w BIK? Nie będzie kredytu
REKLAMA

Czym jest BIK?

REKLAMA

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi wszelkie informacje dotyczące kredytów, pożyczek i innych, podobnych zobowiązań finansowych zaciąganych w bankach, firmach z sektora pozabankowego czy SKOK-ach. Instytucja ta działa na podstawie art. 105 ust. 4 ustawy Prawo bankowe, mając na celu wspomaganie banków i SKOK-ów w ocenie zdolności kredytowej potencjalnych klientów. BIK gromadzi informacje zarówno pozytywne, dotyczące terminowo spłacanych zobowiązań, jak i negatywne, dotyczące tych nieuregulowanych w terminie umownym. Co istotne, BIK nie decyduje o tym, czy bank udzieli klientowi finansowania – jego rola ogranicza się do przekazania niezbędnych informacji.

Dodawanie i usuwanie danych z BIK

Kredytobiorcy mają ograniczone możliwości dodawania i usuwania danych z BIK. Zaciągając zobowiązanie finansowe, wyrażają zgodę na to, aby kredytodawca regularnie przekazywał informacje dotyczące terminowości spłaty rat. W momencie, gdy zobowiązanie zostanie spłacone, dane przestaną być widoczne dla instytucji finansowych, chyba że klient wyrazi zgodę na ich dalsze przetwarzanie. Warto to zrobić, gdyż pozytywna historia kredytowa zwiększa zdolność kredytową, a tym samym szansę na pozyskanie finansowania w przyszłości. Nieco inaczej wygląda kwestia usuwania z BIK danych negatywnych – te figurują w systemie przez kolejnych 5 lat (jeśli opóźnienie w spłacie wynosiło co najmniej 60 dni). Są tylko 3 sytuacje, w których kredytobiorca może ubiegać się o usunięcie informacji:

  • kredyt został całkowicie spłacony, a spłata odbywała się w wyznaczonych terminach,
  • minęło 5 lat od spłaty „problematycznego” kredytu,
  • dane w BIK są nieaktualne bądź nieprawdziwe.

Jak pobrać raport BIK?

Informacje gromadzone przez BIK nie są dostępne wyłącznie dla banków i innych instytucji finansowych – ze swoją historią kredytową może zapoznać się każdy, pobierając raport. Na początek konieczne jest założenie konta na portalu bik.pl. System poprosi o przesłanie skanu paszportu lub dowodu osobistego celem weryfikacji poprawności wprowadzonych danych.

Klient zostanie poproszony o wykonanie przelewu opiewającego na kwotę 1 zł, również w celach weryfikacyjnych. Następnie otrzyma na maila link aktywacyjny, w który należy kliknąć oraz SMS z kodem. Po aktywowaniu konta można się do niego zalogować. W ostatnim kroku pozostaje wysłać wiadomość z prośbą o wygenerowanie raportu – BIK ma 30 na jego przekazanie. Istnieje także możliwość pobrania raportu w 15 minut, jednak jest to usługa płatna, a jej cena wynosi 49 zł. O bezpłatne udostępnienie danych klient może wnioskować nie częściej, niż raz na 6 miesięcy.

Dlaczego warto pobrać raport BIK?

Wygenerowanie raportu BIK, choć wymaga nieco czasu, jest całkowicie darmowe. Warto okresowo przeglądać dane zgromadzone przez instytucję, nawet w przypadku braku chęci zaciągnięcia kolejnego zobowiązania finansowego. Z raportu można dowiedzieć się:

REKLAMA
  • czy nie występują opóźnienia w spłacie zobowiązań,
  • czy ktoś nie próbował zaciągnąć kredytu lub pożyczki na nasze dane,
  • jakie są szanse na otrzymanie finansowania (kredytu, pożyczki, itp.)

Jednocześnie należy pamiętać, że dane gromadzone przez BIK mają charakter informacyjny, a ich treść nie przesądza o przyznaniu finansowania. W przypadku zauważenia jakichkolwiek błędów w dokumentacji, należy bezzwłocznie zgłosić do banku lub SKOK-u. W świetle obowiązujących przepisów to instytucja kredytująca jest odpowiedzialna za przesłanie prawidłowych informacji, BIK natomiast wyłącznie je przetwarza i udostępnia. Dlatego też osoby, które spłacają obecnie zobowiązanie finansowe powinny regularnie przeglądać raporty BIK. Warto pamiętać, że figurujące w nim dane mają niemały wpływ na możliwość pozyskania finansowania w przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA