To już nie ochłodzenie, ale totalne zamrożenie. Rekordowy spadek zainteresowania hipotekami
Od kilku miesięcy dane BIK na temat zainteresowania kredytami hipotecznymi ograniczają się do przedstawiania najwyższych w historii spadków. I to pogłębiających się w zastraszającym tempie. W lipcu padł nowy rekord.

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi zjechało w lipcu o prawie 66,8 proc. – podało w środę Biuro Informacji Kredytowej, przedstawiając najnowszy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Jego wartość ilustruje roczną dynamikę wartości wnioskowanych hipotek w przeliczeniu na dzień roboczy.

W lipcu 2022 r. banki wysłały do BIK o 67,8 proc. mniej zapytań niż rok wcześniej (14,11 tys. vs. 43,76 tys.). W ujęciu miesięcznym spadek wyniósł 27,7 proc. (w czerwcu 2022 r. Polacy wystąpili o 19,52 tys. hipotek).
Sądząc po średniej wartości wnioskowanego kredytu, ceny mieszkań stanęły w miejscu. W lipcu taka statystyczna hipoteka opiewała na 339,8 tys. zł i była jedynie o 1,7 proc. niższa w porównaniu z lipcem 2021 r. i o 0,3 proc. z czerwcem 2022 r.
Kredyty hipoteczne. Rekordowy spadek zainteresowania w lipcu
Komentując najnowsze dane o kredytach mieszkaniowych, prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, zauważa, że spadki popytu osiągnęły najniższy poziom w historii, a o odbiciu wciąż nie ma mowy.
Jak tłumaczy, na wartość odczytu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 70 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców. Jest ona na najniższym poziomie od stycznia 2007 r., czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców.
Z danych BIK wynika, że do lutego 2022 r. spadek liczby wnioskodawców był równoważony rosnącą wartością wnioskowanego kredytu, ale od marca i w tym wypadku obserwujemy obniżki. Może to sugerować rosnące zainteresowanie tańszymi i mniejszymi nieruchomościami.
Zainteresowanie hipotekami dalej będzie spadać. Dno przed nami
Jego zdaniem w kolejnych miesiącach i liczba występujących o kredyt i wartość zapytań będą nadal spadać, co doprowadzi do kolejnego negatywnego rekordu.
Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 r. wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła o 59,9 proc., w maju o 51,6 proc., a w kwietniu o 38,8 proc. Ostatni wzrost indeksu odnotowano w marcu 2022 r. – o 4,3 proc. W dużej mierze wynikał ze strachu przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych (a więc i obniżeniem zdolności kredytowej). Wcześniej dwa miesiące z rzędu odnotowano spadki wartości zapytań kredytowych o hipoteki.