REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Złóżcie wnioski o 500+ dla firm! Rzecznik MŚP przypomina o ważnym terminie

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przypomina o składaniu wniosków do programu „mały ZUS”. Dokumenty można składać tylko do 8 stycznia 2020 roku. Następnie od 1 lutego będą mogli opłacać składki w ramach Małego ZUS-u Plus, który tego dnia wejdzie w życie.

24.12.2019
8:47
mały-zus-plus-zasady
REKLAMA

Rzecznik MŚP przypomina, że przedsiębiorcy chcący skorzystać pierwszy raz z prawa do niższych składek w ramach „małego ZUS-u” powinni wypełnić wniosek najpóźniej do 8 stycznia 2020 r.

– podało biuro Adama Abramowicza.
REKLAMA

Z małego ZUS-u można korzystać z innymi udogodnieniami

Jeśli ten zaczyna działalność i jego miesięczny przychód jest niższy niż połowa najniższej pensji krajowej (w 2019 r to 1125 zł, w 2020 r. będzie to 1300 zł), w ogóle nie musi rejestrować swojej działalności. Jeśli zacznie mu się powodzić lepiej, musi założyć firmę, ale może skorzystać z ulgi na start i przez pół roku od rejestracji przedsiębiorstwa będzie zwolniony ze składek społecznych.

Przez kolejne dwa lata będzie miał możliwość korzystania z preferencyjnej składki  675 zł w 2019 r (780 zł w 2020 r.), a po tym czasie będzie mógł korzystać z małego ZUS-u (jeśli spełni kryterium przewidziane w ustawie).

Jeśli chcesz skorzystać z małego ZUS-u i płacić niższe składki, powinieneś zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592 - do 8 stycznia 2020 roku. Zgłoszenia składają osoby, które dotąd nie korzystały w 2019 r. z Małego ZUS. Ci, którzy korzystali w 2019 r. i chcą nadal z niej korzystać muszą złożyć formularz ZUS DRA cz.II lub ZUS RCA cz.II z ustaloną na 2020 r najniższą podstawą wymiaru składek. Dokumenty należy złożyć razem z rozliczeniem za styczeń 2020 r. (do 10.02 lub 15.02).

Rzecznik przypomina o Małym ZUS-ie

Wcześniej opisywane przez Bizblog.pl 500+ dla firm ma wystartować niebawem. W związku z tym Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o skorzystanie z rządowej oferty wsparcia finansowego i prosi o terminowe składanie dokumentów.

Z małego ZUS-u można będzie korzystać maksymalnie przez 3 lata.

Okresowy ratunek dla najmniejszych

Wniosek ZUS ZWUA można składać przez internet, jak i osobiście, ale tylko do 8 stycznia 2020 roku.

500+ dla firm będzie możliwe, o ile:

REKLAMA
  • Przychód firmy w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. złotych.
  • Nie jest to pierwszy rok prowadzenia działalności.
  • Przedsiębiorstwo jest wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
  • W poprzednim roku właściciel nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu ani zdrowotnemu z tytułu prowadzenia swojej działalności.

Mali, mikoprzedsiębiorcy to kowale własnego losu. Swój los mają we własnych rękach przez 24 godziny na dobę. Jest to ogromny wysiłek, żeby zdobyć klientów, utrzymać ich, zapłacić pracownikom. Chciałbym przedsiębiorcom podziękować za to, że budują polską gospodarkę, a tym najmniejszym i średnim w szczególności, bo ich życie bardzo często wygląda tak, że rano zamiast śniadania odbieranie telefonów, zamiast obiadu poszukiwanie nowych klientów, zamiast kolacji – wystawianie faktur i robienie przelewów

– powiedział 24 listopada premier Mateusz Morawiecki
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA