REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Będą nowe kasy fiskalne. Eksperci: to prezent dla oszustów, skarbówka się nie pozbiera

Przez nieprzemyślane ruchy Ministerstwa Finansów budżet może mocno ucierpieć. Dla nieuczciwych przedsiębiorców szybkie wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych będzie prezentem i szansą na uniknięcie rozliczeń z fiskusem – twierdzą eksperci.

25.05.2020
10:03
Będą nowe kasy fiskalne. Eksperci: to prezent dla oszustów, skarbówka się nie pozbiera
REKLAMA

Po miesiącach prac Ministerstwo Finansów przedstawiło kolejny projekt rozporządzenia wdrażający wirtualne kasy fiskalne. W najnowszej wersji w katalogu firm, które miałyby pilotażowo testować rozwiązanie, znalazło się aż 150 tys. podmiotów, również z branż określanych jako „wrażliwe”. Na konsultacje resort zarezerwował tylko trzy dni.

REKLAMA
undefined

MF da zielone światło dla nadużyć?

Ministerstwo Finansów twierdzi, że wirtualne kasy fiskalne pozwolą na uszczelnienie systemu podatkowego. Przeciwnego zdania jest m.in. Rządowe Centrum Legislacji, Główny Urząd Miar i Krajowa Izba Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Nie jesteśmy przeciwnikami wirtualnych kas fiskalnych. Ale do projektu mamy wiele uwag

– zastrzegał w trakcie konferencji KIGEiT prezes izby Stefan Kamiński.

Jego zdaniem w projekcie pojawiły się branże wrażliwe (hotelarska, restauracyjna i kateringowa, które już dzisiaj przynoszą straty na poziomie 1-2 mld zł rocznie w wyniku utraconych wpływów z VAT.

Wprowadzenie kas fiskalnych w obecnej formie daje zielone światło do kolejnych nadużyć

– wytknął.

Według planu rozporządzenie ma wejść w życie od 1 czerwca, choć wcześniej MF zapowiadało, że opuści one resort dopiero w listopadzie. W grupie pilotażowej poza wyżej wymienionymi znalazła się branża transportowa i usługi z zakresu sprzedaży węgla, brykietu i paliw stałych wytwarzanych z węgla.

Poszkodowani będą uczciwi przedsiębiorcy

Dla prof. Witolda Modzelewskiego, twórcy polskiego systemu podatkowego, wprowadzenie kas jest przejawem nowej religii zwanej „cyfryzacją”.

Kasa online w wersji wirtualnej daje dużo większe możliwości ukrycia sprzedaży. Dajemy przewagę tym, który potrafią ukrywać dochody. Poszkodowani będą uczciwi przedsiębiorcy To zły czas na eksperymentowanie szczególnie w tak trudnym czasie dla gospodarki

– stwierdził.

Marcin Monkiewicz, prezes Organizacji Pracodawców Branży Fiskalnej, zwrócił uwagę że procedowane przepisy nie przewidują możliwości wycofania się z pilotażu, na przykład w przypadku, w którym system okazałby się nieszczelny.

To przypomina skok z nieprzetestowanym spadochronem. Nie da się już wrócić do samolotu

– dowodził.

Zdaniem Monkiewicza problemem będzie również brak zaplecza serwisowego. Prezes OPBF zauważył, że podatnicy zostaną pozbawieni pomocy technicznej.

Wprowadzenie kas na bazie tego projektu rozporządzenia stanowi duże zagrożenie dla finansów państwa z tytuły poboru podatków

– dodał Kamiński.

Apel do premiera

Krajowa Izba Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji zwróci się do premiera Morawieckiego o odrzucenie projektu w obecnym kształcie. W zamian proponuje powrót do wcześniejszej koncepcji, w której pilotażem miały zostać objęte wyłącznie branże cechujące się niskim poziomem nadużyć.

REKLAMA

prof. Modzelewski zaapelował o zostawienie firm w spokoju. Przede wszystkim o niewprowadzanie dodatkowych obowiązków i obciążeń, bo to odwraca uwagę przedsiębiorców od najistotniejszego wzywania w czasie epidemii – przetrwania.

Nie zaśmiecajmy rzeczywistości niepotrzebnymi problemami

– prosił prof. Modzelewski
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA