REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie /
  3. Energetyka

Rezolucja Śląska to jasny sygnał dla Europy: Polska nadal chce palić węglem

Grzegorz Tobiszowski, były wiceminister energii, obecnie eurodeputowany, tak bardzo chce mieć swoje trzy grosze w Nowym Zielonym Ładzie dla Europy, że zorganizował cykl konferencji zwieńczonych podpisaniem Rezolucji Śląskiej. Dokument, który ma być polskim głosem w europejskiej dyskusji o klimacie, trafi teraz do rąk wszystkich eurodeputowanych.

04.03.2020
15:20
węgiel-rezolucja-śląska
REKLAMA

Należy zintensyfikować prace nad nowymi technologiami w energetyce, dzięki którym sprawniej i efektywniej oraz przy zachowaniu wysokich standardów ochrony środowiska będą wykorzystywane surowce tradycyjne, kopalne. Należy uwzględnić w projekcie Europejskiego Zielonego Ładu kwestie bezpieczeństwa energetycznego każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej

– czytamy w Rezolucji Śląskiej.
REKLAMA

Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele rządu RP, parlamentarzyści, a także samorządowe władze województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Teraz jako oficjalne stanowisko naszego kraju w dyskusji o neutralności klimatycznej i Zielonym Ładzie - ma trafić do rąk wszystkich eurodeputowanych. 

Bo węgiel jest z nami i jeszcze długo będzie

Zorganizowany przez Grzegorza Tobiszowskiego cykl konferencji Silesia2030 miał pokazać, że w Polsce nikt nie odwraca się od zielonej i czystej energii. Jesteśmy tylko za tym, żeby transformacja energetyczna przebiegała sprawiedliwie z uwzględnieniem charakterystyki poszczególnych państw, w tym Polski - obecnie uzależnionej energetycznie od węgla w ok. 77 proc. 

Zdaniem pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego trudno sobie wyobrazić sytuację, w której w polskim miksie energetycznym w ogóle nie ma węgla. Rolę swoistego stabilizatora w dobie transformacji energetycznej ma spełniać u nas gaz ziemny - traktowany przez Brukselę jak paliwo kopalne.

Mamy obecnie bardzo nowoczesne elektrownie na węgiel, które posłużą nam jeszcze 25-30 lat. Ich zamykanie teraz nie byłoby w ogóle racjonalne. Podobnie jest z gazem ziemnym, w który nadal będziemy inwestować. To się już zresztą dzieje np. w rejonach Dolnej Odry już zastąpiliśmy wysłużone instalacje węglowe, tymi gazowymi. Podobnie będzie w Kozienicach

– przekonuje Piotr Naimski, zwracając uwagę, że niezbyt dobrym rozwiązaniem jest opieranie miksu wyłącznie na gazie.

Jeszcze jest nadzieja na zatrzymanie tego antywęglowego trendu

– dodaje Zbigniew Gryglas, reprezentujący Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Rezolucja Śląska. Patrzymy w kierunku USA

Zaproszony na konferencję Silesia2030 Angelos Kokkinos z amerykańskiego Departamentu Energii zaprezentował główne założenia realizowanego za oceanem projektu „Coal First”, gdzie FIRST to skrót od pierwszych litera z angielskiego: elastyczny, innowacyjny, odporny, mały i transformatywny. Chodzi o wypracowanie takiej technologii, dzięki której będzie można zbudować na nowych zasadach elektrownię węglową charakteryzującą się bardzo niską lub wręcz zerową emisyjnością CO2. 

Wszelkie możliwe badania wskazują, że w 2040 r. w Stanach Zjednoczonych jeszcze co najmniej 20 proc. energii będzie pochodzić z węgla. Dlatego jestem zdania, że obecnie nie należy w miksie energetycznym ani wyróżniać ani pomijać żadnego źródła energii. Tylko równolegle wszystkie ulepszać. Tak jak węgiel i czyste technologie związane z tym surowcem

– uważa Angelos Kokkinos.

Modułowe elektrownie i system wychwytywania CO2

Dla amerykańskiego Departamentu Energii nie ma teraz większego wyzwania. Obecnie funkcjonujące tam elektrownie węglowe pochodzą z lat 70. ubiegłego stulecia. W zeszłym roku bardzo dokładnie przebadano 13 różnych projektów i pomysłów. Teraz Departament Energii analizuje szczegółowo siedem propozycji projektowych nowych elektrowni węglowych, ze śladową lub zerową emisją dwutlenku węgla. Ostateczne wskazanie konkretnego projektu już do realizacji ma nastąpić do 2023 r. 

Za chwilę możemy być świadkami nowej ery dla paliw kopalnych przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2

– zapowiada Angelos Kokkinos.

Nowe elektrownie na węgiel mają być modułowe, charakteryzujące się wysoką sprawnością - gdzie występuje wartość opałowa na poziomie co najmniej 40 proc. Mają być stosunkowo niewielkie o mocy od 50 do 350 megawatów i w minimalnym stopniu wykorzystywać wodę oraz być zintegrowane z systemem magazynowania energii cieplnej lub innej (np. wytwarzanej w produkcji chemicznej). 

Tu węgiel, tam OZE

Sygnatariuszów Rezolucji Śląskiej wizja palenia węgla bez emisji CO2 oczarowała. Postanowili więc dać Brukseli wyraźny sygnał, że nie należy całkiem skreślać paliw kopalnych. A, że przy okazji chodzi o pieniądze (m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, co będzie rozstrzygać się w czerwcu br.), to z jednej strony pokazujemy przywiązanie do „czarnego złota”, ale z drugiej nie szczędzimy wydatków na inne źródła energii.

Tylko na Bałtyku planowanych jest zainstalowanie tysiąca turbin. Zaangażowanie w najbliższych latach w energię wiatrową wyliczane jest nawet na 120 mld zł. Piotr Naimski wspomniał o realizacji budowy gazociągu Baltic Pipe, która ma zakończyć się 1 października 2022 r. i pozwoli na transport 10 mld metrów sześciennych surowca z norweskiego szelfu.

REKLAMA

Równolegle do tej inwestycji realizowanych jest około 30 innych. Chodzi o dalszy transport gazu ziemnego już wgłąb kraju. Od Niechorza i Świnoujścia do granicy południowej i wzdłuż niej - aż do granicy z Ukrainą -

– wylicza Piotr Naimski.

Nakłady inwestycyjne Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A tylko w najbliższych 10 lat mają wynieść co najmniej 14 mld zł. Budżet centralny ma też dołożyć do energii jądrowej, co w ciągu 20 lat może pochłonąć kolejne 60 mld zł, ale za to zabezpieczy energetycznie kraj – zdaniem Piotra Naimskiego – na kolejnych 60 lat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA