REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Prawo - poradniki

Ważna zmiana w przepisach o pracy zdalnej. Pracodawca musi to zrobić

Podstawowym narzędziem pracy w biurze już od lat jest laptop. Komputery mobilne z powodzeniem zastępują stacjonarne, ale mają jedną, poważną wadę, jaką jest stosunkowo niewielki ekran. Może on utrudniać wykonywanie obowiązków, dlatego dobrym rozwiązaniem jest połączenie laptopa z dodatkowym monitorem. W jakich sytuacjach pracodawca ma obowiązek go dostarczyć?

24.03.2024
22:14
Ważna zmiana w przepisach o pracy zdalnej. Pracodawca musi to zrobić
REKLAMA

Praca na laptopie i monitorze stacjonarnym

REKLAMA

Laptopy już od kilku lat wypierają z rynku komputery stacjonarne. Ze względu na możliwość zabrania dowolne miejsce, pracodawcy chętnie pozostawiają je do dyspozycji pracowników. Choć w pracy biurowej laptopy sprawdzają się naprawdę dobrze, mają jedną, podstawową wadę – niewielki ekran. O ile sporządzenie na nim pisma nie stanowi większego problemu, o tyle na przykład analiza danych liczbowych jest wręcz niemożliwa. W niektórych firmach pracownicy mają do dyspozycji dodatkowy monitor stacjonarny, który mogą podpiąć do laptopa. Dzięki temu dysponują narzędziem, przy pomocy którego łatwiej wykonywać codzienne obowiązki. Monitor stacjonarny do laptopa nie jest jednak benefitem – pracodawca, zgodnie z przepisami, ma obowiązek dostarczyć go pracownikowi.

Kiedy pracownik może ubiegać się o dodatkowy monitor stacjonarny?

17 listopada 2023 roku weszło w życie prawo, które zakłada, że pracodawca na żądanie pracownika ma obowiązek dostarczyć dodatkowy monitor stacjonarny. Uprawnienie to dotyczy osób, które przez przynajmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy wykonują zadania z użyciem laptopa. Ustawodawca zastrzega jednak, że pracodawca może, zamiast monitora stacjonarnego, zapewnić podstawkę, dzięki której ekran będzie ustawiony tak, by górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika. Warto zwrócić uwagę na wymienione w rozporządzeniu słowo „lub”, które nie podlegając jakiejkolwiek interpretacji, daje pracodawcy wybór.

Monitor czy podstawka? Jakie rozwiązanie wybrać?

Decyzję w zakresie tego, czy do dyspozycji pracownika zostanie pozostawiony monitor stacjonarny, czy podstawka, podejmuje pracodawca. Pracownik może oczywiście wskazać, które rozwiązanie byłoby jego zdaniem korzystniejsze, tym samym wpływając na efektywność. Ponadto pracodawca powinien zastosować wybrane rozwiązanie dla wszystkich pracowników, tworząc stosowny zapis w regulaminie pracy.

Więcej wiadomości Bizblog.pl dotyczących pracy zdalnej

Jak wnioskować o dodatkowy monitor stacjonarny?

Ustawodawca nie precyzuje, w jakiej formie pracownik powinien wnioskować o dostarczenie monitora stacjonarnego. Każda firma może w tym zakresie przyjąć własne zasady. Najczęściej należy po prostu zgłosić taką potrzebę do działu kadr, który zajmie się dalszym procedowaniem sprawy. Monitor powinien zostać dostarczony niezwłocznie, choć ponownie – ustawodawca nie określił konkretnego czasu na wywiązanie się z obowiązku.

Monitor stacjonarny także dla pracowników zdalnych

Pracownicy, którzy pracują zdalnie, również mają prawo do dodatkowego monitora stacjonarnego albo podstawki. Sprzęt dostarcza pracodawca, podobnie jak inne narzędzia do pracy. Dotychczas praktyką było kupowanie dodatkowych monitorów ze środków własnych pracowników, przez co pozostawały one ich własnością. Dostarczone przez pracodawcę monitory należą do majątku firmy. Niektórzy pracodawcy umożliwiają odkupienie monitorów użytkowanych w domach, jeśli pracownicy zgłaszają taką chęć.

REKLAMA

Nie tylko monitor i podstawka – zmiany w dostosowaniu stanowiska pracy

Rozporządzenie, które weszło w życie 17 listopada 2023 roku, dotyczy dostosowania stanowiska pracy pracowników biurowych, a nie wyłącznie kwestii dostarczenia monitora albo podstawki. Zgodnie z przepisami, pracownik może również otrzymać dodatkową myszkę komputerową albo klawiaturę. Stanowisko powinno być też wyposażone w dodatkowy podnóżek, który umożliwi przyjęcie ergonomicznej pozycji. Rozporządzenie dotyczy zarówno pracowników stacjonarnych, jak i zdalnych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA