REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Zwolnić z VAT-u laptopy do nauki za unijną kasę! Prezydent Krakowa pisze do minister rozwoju

Zlikwidujmy VAT na zakup tabletów i laptopów wykorzystywanych do nauki z domu – proponuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dzięki temu jednemu posunięciu polskie szkoły mogłyby wzbogacić się o zdecydowanie większą ilość sprzętu, niż to jest zakładane.

03.04.2020
15:09
Laptopy do nauki zdalnej. Unia daje kasę, fiskus nie rezygnuje z podatku VAT
REKLAMA

Brak sprzętu do zdalnej nauki to jeden z największych problemów, z jakimi boryka się dzisiaj polska oświata. W wielu gospodarstwach domowych z jednego komputera korzystają 2-3 osoby. Urządzenia muszą być dzielone między rodziców, których firmy wysłały na pracę zdalną, a dzieci, zesłane do domów przez szkoły.

REKLAMA

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada uchwalenie przepisów, dzięki którym samorządy będą mogły użyczać uczniom i nauczycielom sprzęt komputerowy do nauki na odległość. Sęk w tym, że w tej chwili władze lokalne nie dysponują nadmiarem komputerów czy laptopów.

Zmieni się to dopiero po zrealizowaniu konkursu grantowego Zdalna Szkoła. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-20. W puli znajduje się 186 mln zł.

Na co można je przeznaczyć? Opis projektu mówi o laptopach, komputerach stacjonarnych (do 3,5 tys. zł), tabletach (do 1,5 tys. zł) routerach, oprogramowaniu i akcesoriach komputerowych. Wnioski mogą składać gminy i powiaty.

Co z podatkiem?

Samorządy zacierają więc ręce i szykują się na duże zamówienia. Jako jedyny przytomnym umysłem wykazał się Jacek Majchrowski. Prezydent Krakowa zauważył, że ilość sprzętu dostępnego w ramach grantu można łatwo zwiększyć. „Wystarczy znieść VAT od urządzeń wykorzystywanych do kształcenia zdalnego” – proponuje w liście do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Majchrowski wymienia, że załącznik nr 8 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106) zawiera wykaz towarów, których dostawa jest opodatkowana stawką VAT 0%. Najbardziej pożądanego przez uczniów i nauczycieli sprzętu próżno tam jednak szukać.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozszerzenie katalogu towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o podatku od towarów i usług o przenośne urządzenia komputerowe

– pisze prezydent Krakowa.
REKLAMA

Minister rozwoju na razie nie odpowiedziała na apel prezydenta swojego rodzinnego miasta.

https://bizblog.spidersweb.pl/nauczanie-online-spoleczenstwo/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA