W 2022 roku seniorów czeka rekordowa waloryzacja emerytur. Specjaliści wskazują, że coroczna waloryzacja może przekroczyć 6 proc. Wszystko przez pędzącą inflację.

Inflacja w Polsce bije kolejne rekordy i w istotny sposób wpłynie na to, o ile wzrosną emerytury od 1 marca 2022 roku. Zdaniem specjalistów waloryzacja emerytur może być wyższa, niż ta, którą założył rząd w projekcie budżetu na rok 2022. Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi być przerażony,
Rząd nie doszacował waloryzacji emerytur w 2022 r.
Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął w projekcie budżetu na przyszły rok, że waloryzacja emerytur wyniesie 4,89 proc. Zdaniem specjalistów to mocno optymistyczne założenie. Wartość ta może być znacząco wyższa, bo dużo zależy tu od inflacji. Ta w listopadzie wyniosła blisko 8 proc. Żeby wyliczyć dokładnie wskaźnik rewaloryzacji emerytur trzeba jeszcze poczekać na dane za cały 2021 rok.
Tymczasem ekonomiści są niemal pewni, że w grudniu inflacja może być jeszcze wyższa i sięgnąć nawet 9 proc. Wszystko wskazuje na to, że w styczniu wyniesie nawet 10 proc., ale to nie będzie już miało znaczenia dla wysokości waloryzacji.
Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego już kilkukrotnie zapowiadał, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur może przekroczyć 6 proc.
Jego zdaniem wysoka inflacja wpłynie na waloryzację kapitału emerytalnego, a jest możliwe, że wskaźnik waloryzacji rocznej będzie dwucyfrowy. Warto wziąć to pod uwagę, decydując o przejściu na emeryturę.
Czym jest waloryzacja emerytur?
W finansach publicznych pojęcie waloryzacji jest najczęściej stosowane dla określenia mechanizmu zwiększania nominalnej wysokości świadczeń emerytalno–rentowych z powodu utraty ich realnej wartości. Waloryzacja ma za zadanie zachować realną wartość wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.
W tym celu emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. W tym przypadku waloryzacja ma charakter mieszany, tzn. cenowo–płacowy.
Wzrost świadczeń emerytalno–rentowych jest uzależniony od wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (ogółem lub dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów) oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
Określony w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mechanizm waloryzacji ma też zastosowanie do świadczeń emerytalno–rentowych wypłacanych na podstawie innych regulacji prawnych, tj. do: emerytur rolniczych, kapitałowych emerytur okresowych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent socjalnych, emerytur i rent funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych oraz uposażeń sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku i uposażeń rodzinnych.