REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Wiemy, ile banki straciły przez wakacje kredytowe. Nie ma co, łupnęło je po kieszeni

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane dotyczące wyników finansowych polskiego sektora bankowego. Po raz pierwszy możemy w nim zaobserwować efekt wprowadzenia wakacji kredytowych. Ich koszt mocno obciążył banki - w porównaniu z lipcem zyski spadły o ponad połowę.

12.09.2022
17:09
Wiemy, ile banki straciły przez wakacje kredytowe. Nie ma co, łupnęło je po kieszeni
REKLAMA

Gdy rząd ogłosił, że banki będą musiały poluzować zasady spłacania kredytów hipotecznych, szybko stało się jasne, że zyski całego sektora runą w dół. Tym bardziej, że UOKiK od początku lojalnie ostrzegał, że będzie bacznie przyglądał się traktowaniu konsumentów i reagował, jeżeli instytucje finansowe będą chciały utrudniać im korzystanie z nowego przywileju.

REKLAMA

Według Związku Banków Polskich wakacje od kredytu będą kosztować banki w tym roku ok. 18 mld zł. Wiele zależy oczywiście od tego, jak dużym zainteresowaniem będą się cieszyć zawieszenia w spłacaniu pożyczek.

Banki są miliardy w plecy

Pierwsze wnioski mogły wpływać od 29 lipca, tak więc sierpień jest pierwszym miesiącem, w którym można się na własne oczy przekonać, jak wakacje kredytowe wpływają na zyski banków. Pierwszą niepokojącą dla tych ostatnich wiadomością były statystyki od Biura Informacji Kredytowej. Wynikało z nich, że do końca ubiegłego miesiąca z wakacji skorzystało 1,5 mln kredytobiorców, czyli 44 proc. ogółu uprawnionych.

Okazało się, że to wystarczyło, by zyski sektora bankowego zostały może nie zupełnie zjedzone, ale przynajmniej mocno okrojone. W sierpniu banki zarobiły 4,9 mld zł. To o 6,6 mld zł mniej niż miesiąc wcześniej i 2,2 mld zł mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wynik netto jest też wyraźnie niższy niż średnia z całego 2021 r., a tę, poza dwoma pierwszymi miesiącami tego roku, banki wyraźnie do tej pory przekraczały.

Wakacje kredytowe także w przyszłym roku

Przypomnijmy, że kredytobiorcy dzięki wakacjom kredytowym mogą zawieszać spłatę do ośmiu miesięcy. Harmonogram mówi o dwóch miesiącach zarówno w trzecim jak i czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Klienci nie mają obowiązku deklarowania z góry, w których terminach mają zamiar skorzystać z wakacji.

REKLAMA

Wspomniane wcześniej 44 proc. kredytobiorców, którzy skorzystali z rządowej pomocy to jednocześnie wciąż kropla w morzu wcześniejszych prognoz. Przed wejściem wakacji w życie banki zakładały, że wniosek o nie złoży w granicach 70-80 proc. uprawnionych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA