REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Prawo

Lipne płyty z Olsztyna? UOKiK nałożył najwyższą karę w historii

Urząd uznał, że spółka Yetico wprowadzała konsumentów w błąd, bo ich produkty mają mniejszą wytrzymałość i gorsze parametry termoizolacyjne niż podaje producent. Kara wynosi 49,75 mln zł.

14.11.2019
13:27
Najwyższa kara w historii UOKiK. Firma Yetico z Olsztyna odwołała się do sądu
REKLAMA

Yetico z Olsztyna to producent płyt styropianowych, które służą do ocieplania budynków. W latach 2014-2016 organy nadzoru budowlanego przeprowadzały kontrole, które wykazały, że niektóre wyroby tej firmy mają gorsze właściwości, niż deklaruje producent.

REKLAMA

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło czterech rodzajów płyt styropianowych. Alfa Fasada i Gamma Passive Fasada miały niższą wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych niż wynikało z informacji Yetico i przez to mogły być mniej trwałe. Aqua EPS P120  okazał się mniej odporny, niż zapewniał producent na naprężenie ściskające, co jest szczególnie ważne dla takich powierzchni jak dachy czy podłogi. Natomiast Beta Fasada miał wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, co oznacza szybszą jego utratę.

 class="wp-image-1018256"

50 mln zł za naruszanie interesów konsumentów

Sporadycznie interweniujemy na rynku materiałów budowlanych, który podlega nadzorowi wyspecjalizowanych organów – zaznaczył Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Wszczęliśmy jednak postępowanie, bo skala wykrytych nieprawidłowości była bardzo duża, a Yetico wprowadzało na rynek kolejne partie o niewłaściwych parametrach. Takie działania uderzały w konsumentów. Nieprawdziwe informacje o istotnych parametrach płyt styropianowych mogły narazić osoby, które ocieplały swoje domy, na konkretne straty na przykład wysokie rachunki za ogrzewanie czy koszty demontażu wadliwego produktu

– wymienił szef UOKiK.

Urząd wskazał, że nieprawdziwe informacje o cechach płyt styropianowych znalazły się w sporządzonych przez Yetico deklaracjach właściwości użytkowych. Konsumenci mogli je zobaczyć na opakowaniach produktów, stronie producenta czy w materiałach reklamowych.

Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych polegających na wprowadzaniu konsumentów w błąd UOKiK nałożył na Yetico prawie 50 mln zł kary (49 745 460 zł). To najwyższa w historii urzędu sankcja za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów

– podał Urząd w komunikacie.

Decyzja nie jest prawomocna, ponieważ ukarana przez urząd antymonopolowy firma odwołała się do sądu. Po uprawomocnieniu decyzja stanie się prejudykatem, co ułatwi konsumentom dochodzenie ewentualnych roszczeń w sądach.

REKLAMA

UOKiK przypomina. Kupujesz wyroby budowlane, pamiętaj:

  • Sprawdź, czy na produkcie znajduje się oznakowanie CE lub znak budowlany. Poprzez umieszczenie oznakowania, producent wskazuje, że bierze na siebie odpowiedzialność za zgodność wyrobu budowlanego z deklarowanymi właściwościami użytkowymi.
  • Zapytaj w miejscu udostępniania produktu o deklarację właściwości użytkowych (producent ma obowiązek zapewnić, aby jej kopia – w formie papierowej albo przesyłana drogą elektroniczną - była dostarczana z każdym udostępnianym wyrobem). Deklaracja to oświadczenie producenta, że wyrób faktycznie posiada właściwości określone w tym dokumencie.
  • Zajrzyj na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który publikuje wyniki badań próbek wyrobów budowlanych (https://www.gunb.gov.pl/probki) a także do Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych, prowadzonego przez GUNB (https://www.gunb.gov.pl/strona/czesc-2).
  • Jeśli kupiłeś wadliwy produkt, złóż reklamację u sprzedawcy. Masz na to 2 lata od daty zakupu. Możesz żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny, a nawet zwrotu całej wpłaconej kwoty.
  • Jeśli podejrzewasz, że wyrób budowlany nie posiada deklarowanych właściwości, zawiadom Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (kontakty są dostępne na stronie: https://www.gunb.gov.pl/winb)
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA