REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Apple i Microsoft mają być przy nim karłami. Naftowy gigant Saudi Aramco wreszcie idzie na giełdę

Już w tę niedzielę ma nastąpić oczekiwane od lat ogłoszenie debiutu giełdowego Saudi Aramco, saudyjskiego państwowego giganta branży naftowej, dowiedział się Reuters. Spółka spodziewa się wyceny rynkowej na poziomie dwóch bilionów dolarów, a to więcej niż Apple i Amazon razem wzięte.

29.10.2019
14:08
Debiut giełdowy Saudi Aramco. Naftowy gigant chce pobić rekord świata wyceny rynkowej
REKLAMA

Fot. materiały prasowe Saudi Aramco

REKLAMA

Jak dowiedział się Reuters, ogłoszenie IPO, czyli pierwszej publicznej oferty akcji spółki Saudi Aramco ma ostatecznie nastąpić 3 listopada. Firma chce wypuścić na saudyjską giełdę Tadawul od 1 do 2 proc. akcji, ale to ma wystarczyć do pozyskania od inwestorów ponad 20 miliardów dolarów.

Spółka oficjalnie nie chce potwierdzić informacji o niedzielnym ogłoszeniu debiutu giełdowego i wskazuje jedynie, że jego data będzie uzależniona od warunków rynkowych oraz decyzji udziałowców.

We wtorek państwowy kanał telewizyjny Al-Arabiya poinformował, że cena emisyjna akcji Saudi Aramco ma zostać ogłoszona 17 listopada, zapisy na akcje mają rozpocząć się 4 grudnia, a handel na giełdzie Tadawul ma ruszyć 11 grudnia.

Inwestycją w saudyjską spółkę ma być między innymi zainteresowany rosyjski państwowy fundusz inwestycyjny RDIF. Jego szef Kirił Dmitrijew przekazał dziennikarzom, że wraz z chińskimi podmiotami tworzy konsorcjum, które ma zakupić pakiet akcji Saudi Aramco.

Arabia Saudyjska to najważniejszy obok Izraela sojusznik USA na Bliskim Wschodzie, ale w Rijadzie coraz większe wpływy ekonomiczne ma Rosja, czego przejawem była niedawna inwestycja Saudi Aramco w rosyjską spółkę Novomet.

Oczekiwana przez rząd Arabii Saudyjskiej wycena rynkowa Saudi Aramco na poziomie 2 bln dol. elektryzuje inwestorów. Na korzyść spółki przemawiają jej wyniki finansowe - jej zeszłoroczny zysk netto wyniósł niebotyczne 111 mld dol. Jednak analitycy rynkowi są coraz bardziej sceptyczni.

Coraz większym problemem spółek naftowych jest pogarszający się klimat wokół paliw kopalnych w związku z walką ze zmianami klimatycznymi. Wyraźnie gorsza niż w 2016 roku jest sytuacja polityczna Arabii Saudyjskiej - przedłużająca się wojna w Jemenie i coraz zaostrzający się konflikt z Iranem to tylko część problemów Rijadu.

REKLAMA

Temat debiutu giełdowego Saudi Aramco przewija się od co najmniej kilku lat, a w 2016 roku Saudyjska spółka była o krok od podjęcia tej decyzji. IPO miało nastąpić na początku października tego roku, ale plany te pokrzyżował najprawdopodobniej irański atak na saudyjskie instalacje.

 class="wp-image-1005520"
Fot. materiały prasowe Saudi Aramco
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA