Apple i Microsoft mają być przy nim karłami. Naftowy gigant Saudi Aramco wreszcie idzie na giełdę
Już w tę niedzielę ma nastąpić oczekiwane od lat ogłoszenie debiutu giełdowego Saudi Aramco, saudyjskiego państwowego giganta branży naftowej, dowiedział się Reuters. Spółka spodziewa się wyceny rynkowej na poziomie dwóch bilionów dolarów, a to więcej niż Apple i Amazon razem wzięte.
Fot. materiały prasowe Saudi Aramco
Jak dowiedział się Reuters, ogłoszenie IPO, czyli pierwszej publicznej oferty akcji spółki Saudi Aramco ma ostatecznie nastąpić 3 listopada. Firma chce wypuścić na saudyjską giełdę Tadawul od 1 do 2 proc. akcji, ale to ma wystarczyć do pozyskania od inwestorów ponad 20 miliardów dolarów.
Spółka oficjalnie nie chce potwierdzić informacji o niedzielnym ogłoszeniu debiutu giełdowego i wskazuje jedynie, że jego data będzie uzależniona od warunków rynkowych oraz decyzji udziałowców.
We wtorek państwowy kanał telewizyjny Al-Arabiya poinformował, że cena emisyjna akcji Saudi Aramco ma zostać ogłoszona 17 listopada, zapisy na akcje mają rozpocząć się 4 grudnia, a handel na giełdzie Tadawul ma ruszyć 11 grudnia.
Inwestycją w saudyjską spółkę ma być między innymi zainteresowany rosyjski państwowy fundusz inwestycyjny RDIF. Jego szef Kirił Dmitrijew przekazał dziennikarzom, że wraz z chińskimi podmiotami tworzy konsorcjum, które ma zakupić pakiet akcji Saudi Aramco.
Arabia Saudyjska to najważniejszy obok Izraela sojusznik USA na Bliskim Wschodzie, ale w Rijadzie coraz większe wpływy ekonomiczne ma Rosja, czego przejawem była niedawna inwestycja Saudi Aramco w rosyjską spółkę Novomet.
Oczekiwana przez rząd Arabii Saudyjskiej wycena rynkowa Saudi Aramco na poziomie 2 bln dol. elektryzuje inwestorów. Na korzyść spółki przemawiają jej wyniki finansowe - jej zeszłoroczny zysk netto wyniósł niebotyczne 111 mld dol. Jednak analitycy rynkowi są coraz bardziej sceptyczni.
Coraz większym problemem spółek naftowych jest pogarszający się klimat wokół paliw kopalnych w związku z walką ze zmianami klimatycznymi. Wyraźnie gorsza niż w 2016 roku jest sytuacja polityczna Arabii Saudyjskiej - przedłużająca się wojna w Jemenie i coraz zaostrzający się konflikt z Iranem to tylko część problemów Rijadu.
Temat debiutu giełdowego Saudi Aramco przewija się od co najmniej kilku lat, a w 2016 roku Saudyjska spółka była o krok od podjęcia tej decyzji. IPO miało nastąpić na początku października tego roku, ale plany te pokrzyżował najprawdopodobniej irański atak na saudyjskie instalacje.