REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Energetyka /
  4. Nauka

Tokamak Energy coraz bliżej finału prac. Sztuczne słońce wkrótce zacznie produkować energię

Tokamak Energy to startup, który dąży do uzyskania i komercyjnej produkcji energii termojądrowej do 2030 roku. Zebrał na ten cel 67 mln funtów. Firma pracuje nad reaktorem mającym dostarczyć społeczeństwu do 2030 energię uzyskaną w procesie fuzji termojądrowej.

14.02.2020
18:42
tokamak energy
REKLAMA

Największa firma z Oxfordshire posiada wsparcie zarówno od lojalnych sponsorów, takich jak Legal & General, jak i całkiem nowych w typie dr Hansa-Petera Wilda. Ten 78-letni miliarder zainicjował ostatnio zbiórkę, w której udało się zgromadzić 67 mln funtów.

Fuzja finansowa

Dr Hans-Peter Wild jest znany jako właściciel i prezes rodzinnego biznesu Rudolf Wild & Co, który produkuje napoje Capri Sun.

Wild poprowadził zbiórkę z udziałem obecnych inwestorów firmy, w tym Legal & General oraz Davida Hardinga. Poprzednio zebrana łączna kwota wyniosła 50 mln funtów, tym razem udało się zgromadzić o 17 mln funtów więcej. 

Przyspieszająca rozwój komercyjnej energii pozyskanej w wyniku syntezy jądrowej firma Tokamak Energy ma przyjemność ogłosić, że osiągnęła swój cel i zebrała 67 mln funtów na sfinansowanie kolejnej fazy produkcji energii syntezy jądrowej do 2030 r.

– poinformował Tokamak Energy

Do tej pory firma zebrała ponad 118 mln funtów. Pieniądze mają pomóc w sfinansowaniu wysiłków firmy do osiągnięcia temperatury reakcji wynoszącej około 100 mln st. C., czyli ponad sześć razy wyższej niż wewnątrz jądra słonecznego.

Świat musi zmienić sposób dostarczania energii. Fuzja jest bezpieczna, czysta i może generować niezawodną energię na dużą skalę z niewielkiej ilości paliwa

– zapewnia Jonathan Carling, dyrektor Tokamak Energy.

Trzy tokamaki w dekadę

Zespół pracujących nad projektem ponad 60 naukowców i inżynierów rozwinął technologię magnesów wymaganych do utrzymania paliwa termojądrowego w miejscu.

Strona internetowa startupu informuje, że w 2019 r. Tokamak Energy poczynił postępy w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest wytwarzanie stabilnej energii z reakcji termojądrowej do 2025 r. oraz wybudowanie elektrowni i podłączenie jej do sieci do 2030 r,.

Uniknięcie katastrofy klimatycznej jest naszym największym globalnym wyzwaniem i musi być naszym największym globalnym priorytetem

– stwierdził John Bromley, szef działu prawnego ds. czystej energii w Legal & General

Energia termojądrowa z tokamaków będzie czysta i bezpieczna, bez żadnej emisji węgla ze spalania, odpadów radioaktywnych, ryzyka stopienia się lub rozprzestrzeniania. 

Tokamak Energy jest pionierem w dziedzinie kombinacji kompaktowych sferycznych tokamaków i nadprzewodników wysokotemperaturowych (HTS) do generowania energii syntezy jądrowej. 

Przed laty została wydzielona z Culham Laboratory - centrum badań energii syntezy magnetycznej.

Założyciele Tokamak Energy dr Michaił Gryazniewicz i Alan Sykes zbudowali pierwsze urządzenie eksperymentalne o nazwie ST25, które wykorzystywało konwencjonalne magnesy miedziane do ograniczenia plazmy.

Urządzenie sprawdziło się podczas testów i utrzymało plazmę przez trzy milisekundy. ST25 pozwoliły przetestować na mniejszą skalę systemy i techniki, które miały kluczowe znaczenie dla przyszłego programu startupu.

W 2015 r. przebudowali zupełnie Tokamak, ale tym razem wszystkie jego magnesy wykonano z materiału HTS i nazwano ST25-HTS.

Podczas letniej wystawy Royal Society transmitowano na żywo, jak ST25-HTS utrzymywał plazmę w sposób ciągły przez 29 godzin dopóty, dopóki nie został wyłączony.

Następcą ST25-HTS został kompaktowy Tokamak sferyczny ST40. Podczas pierwszej rundy testów w czerwcu 2018 r. osiągnął temperaturę plazmy 15 mln stopni Celsjusza - gorętszą niż jądro Słońca

Jest wykonany ze stali nierdzewnej o grubości 30 mm i mieści wewnętrzną komorę próżniową, specjalistyczne magnesy oraz wszystkie inne elementy.

ST40 z zewnątrz

Firma stworzyła także najwyższe jak dotąd pole magnetyczne w sferycznym Tokamaku.

Tokamak Energy ma również swój profil na Instagramie

Międzynarodowe prace nad reaktorem

Prywatne inwestycje w energię z syntezy jądrowej zaczynają przyspieszać.

W zeszłym roku Chińczycy dokonali przełomu przy pracy nad Tokamakiem HL-2M.

Liczą, że podniesie on poziom prądu elektrycznego urządzenia plazmowego o 1,3 bln amperów i będzie generował plazmę o temperaturze wyższej niż 200 mln stopni Celsjusza.

Deuter pozyskany z litra wody morskiej na drodze fuzji termojądrowej będzie mógł uwolnić tyle energii, co spalanie 300 litrów benzyny. 

Schemat Tokamaka HL-2M

W Southwestern Institute of Physics powstał szczegółowy projekt układu chłodzenia dla Tokamaka HL-2M. 

REKLAMA

Wyprodukowano i zmontowano „lodówkę” o mocy 500 W przy 4,5 K helu. Budowa systemu zarządzania helem została zakończona w zeszłym roku. Montaż wszystkich urządzeń kriogenicznych ma się zakończyć pod koniec 2020 r., a pierwsze uruchomienie całego systemu nastąpi wkrótce. 

Pierwsze testy na plazmie w Tokamaku HL-2M zaplanowano na grudzień 2020 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA