REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Tesla z rekordową sprzedażą. Elon Musk nie boi się braku chipów, ale covida w Chinach już tak

Tesla właśnie zamknęła rekordowy kwartał, w którym sprzedało się 310 tys. samochodów. Producent przekroczył również magiczną granicę miliona aut dostarczonych na rynek w ciągu ostatnich dwanaście miesięcy. Do niedawna cztery jego fabryki pracowały pełną parą. Teraz ta w Szanghaju nie pracuje.

04.04.2022
9:37
Tesla z rekordową sprzedażą. Elon Musk nie boi się braku chipów, ale covida w Chinach już tak
REKLAMA

Rekordowy kwartał Tesli jest tym większym osiągnięciem, że został osiągnięty wbrew rynkowym tendencjom do ograniczania produkcji wobec problemów z dostawami chipów. Światowy łańcuch dystrybucyjny nie zdołał jeszcze wrócić na przedcovidowe tory, a mimo to Tesla dostarczyła 310 tys. samochodów na rynek. To wzrost o 68 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku.

REKLAMA

Wyniki Tesli: milion samochodów w dwanaście miesięcy

  • Model S/X – wyprodukowano 14,2 tys., dostarczono 14,7 tys. sztuk;
  • Model 3/Y – wyprodukowano 291,2 tys., dostarczono 295,3 tys. sztuk,
  • Suma – wyprodukowano: 305,4 tys., dostarczono 310 tys. sztuk.

Kwartał wcześniej Tesli udało się dostarczyć 308,6 tys. samochodów. W całym 2021 roku Tesla dostarczyła 936 tys. samochodów. Jeśli jednak pod uwagę brać ostatnie dwanaście miesięcy, to liczba przekracza milion.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "NASDAQ:TSLA", "interval": "D", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_07034" } );

Analitycy są również pozytywnie nastawieni do przyszłości Tesli, która przed kilkoma miesiącami otworzyła nową fabrykę w Niemczech. Przed rokiem uruchomiła również linię produkcyjną Modelu Y w Austin w Teksasie.

Plany Tesli mogą pokrzyżować kłopoty w Szanghaju

Produkcja w chińskiej fabryce Tesli stanęła 28 marca, kiedy władze Szanghaju wprowadziły lockdown we wschodniej części miasta. Miał on początkowo potrwać jedynie cztery dni, ale wkrótce objęto nim również zachodnią część metropolii i przedłużono na weekend. Teraz okazuje się, że produkcja nie wystartuje również w poniedziałek, jak miała nadzieję Tesla.

Ścisły lockdown Szanghaju oznacza, że zamknięta jest każda firma, która nie świadczy niezbędnych usług. Produkcja samochodów do takich się nie zalicza.

REKLAMA

Szanghajska fabryka dostarcza Tesli 6 tys. Modeli 3 i 10 tys. Modeli Y tygodniowo. Służy ona przede wszystkim produkcji na rynek azjatycki. Dzięki względnej bliskości, pozwala firmie Muska na oszczędność w transporcie. Sam szef Tesli uruchomił ją w 2019 roku. Od tego czasu firma ani razu nie miała tak długiej przerwy w produkcji.

 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA