REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rząd straszy zbuntowane firmy odebraniem kasy. Rzecznik MŚP: Jakim prawem?

Walka przedsiębiorców z obostrzeniami wchodzi w decydującą fazę. Bunt przeciwko rządowym restrykcjom ma już charakter ogólnopolski. W odpowiedzi rząd ostrzega, że ci, którzy mimo zakazów otworzą działalność, nie dostaną kasy z Tarczy Finansowej 2.0. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ma spore wątpliwości, czy władza ma do tego prawo.

18.01.2021
9:53
Tarcza-finansowa-PFR-wątpliwości
REKLAMA

Już nie tylko Beskid Śląski, Karpacz czy Podhale. Przedsiębiorcy postanowili otwiera biznesy jak Polska długa i szeroka. We Wrocławiu otwarto kawiarnię Czarna Magia, w której klienci podpisują wynajem przestrzeni do pracy. Za 25 zł za dwie godziny. W Łodzi z kolei właścicielka restauracji Oliviarnia zapytała urzędniczkę z sanepidu o podstawę prawną zamknięcia jej lokalu. Usłyszała, że tak się musi stać, bo wszystkie inne lokale są zamknięte. Asysta policji w niczym nie pomogła i restauracja działa dalej. Podobnie zrobiono w klubie muzycznym w Rybniku, w centrum rozrywki w Zamościu czy w białostockiej pracowni tortów. Zjawisko jest już tak powszechne, że stworzono nawet specjalną mapę, na której dokładnie można sprawdzić, którzy przedsiębiorcy zdecydowali się nie słuchać dłużej rządowych restrykcji. 

REKLAMA

Rząd: buntownicy bez kasy z Tarczy Finansowej 2.0

Rządowi akcja przedsiębiorców bardzo się nie podoba. A tak się złożyło, że akurat teraz może dać to odczuć buntownikom. Właśnie rusza Tarcza Finansowa 2.0, w ramach której mikroprzedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 324 zł dotacji, małe i średnie firmy – 3,5 mln zł. Z takiej pomocy wedle rządowych szacunków może skorzystać do 70 tys. przedsiębiorców: hotelarzy, restauratorów, właścicieli stoków narciarskich, klubów fitness czy firm turystycznych. 

Rząd postanowił wykorzystać sytuację. Bodaj jako pierwszy takiej argumentacji użył Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Zwracamy uwagę, że warunkiem uprawniającym do otrzymania subwencji jest przestrzeganie obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Prosimy o przestrzeganie wymogów, aby uniknąć utraty środków

– oświadczył Borys na Twitterze. 

Takie postawienie sprawy zdumiało m.in. Marka Tatałę, wiceprezesa Forum Obywatelskiego Rozwoju, który postanowił dopytać prezes PFR, czy jeśli sądy będą uznawać, że są to obostrzenia nielegalne, to wyroki będą przez PFR respektowane. Arkadiusz Szczęśniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, zaczął się zastanawiać, czy tym samym PFR zaczął aspirować do miana decydującego o wszystkim sądu. 

Rzecznik MŚP: regulamin tarczy zbyt ogólny

Zareagował także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W najnowszym komunikacie czytamy:

Pojawiają się jednak wątpliwości, ponieważ nie wiadomo zgodnie z którymi naruszeniami ograniczeń, nakazów i zakazów, ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu epidemii, i przez kogo stwierdzonych, jak również w jakim trybie ma być odmawiane wsparcie przedsiębiorcom. Tym bardziej, że w Regulaminie PFR stwierdzono, że niektóre aspekty Programu 2.0 mają mieć charakter uznaniowy i oceny na zasadzie racjonalnej uznaniowości.

Rzecznik MŚP informuje jednocześnie, że już wcześniej nawiązywał do problematycznych przepisów ustawy o dobrym samarytaninie. Rozpytywany na tę okazję był i premier Mateusz Morawiecki, i Jarosław Gowin. Do tej pory nikt nie udzielił żadnej, konkretnej odpowiedzi. Teraz temat wraca wraz z regulaminem Tarczy Finansowej 2.0., w którym czytamy, że PFR ma prawo do wypowiedzenia Umowy Subwencji Finansowej w każdym czasie w okresie jej obowiązywania w trybie natychmiastowym, bez zachowania jakiegokolwiek okresu wypowiedzenia, w przypadku „naruszenia przez beneficjenta, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, ograniczeń, nakazów i zakazów ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii”.

REKLAMA

W ocenie Rzecznika MŚP taki zapis będzie rodzić szereg problemów.

Żadne postanowienie dokumentu programu Tarcza 2.0 nie kreuje po stronie beneficjenta jakichkolwiek wierzytelności, praw, roszczeń, zarzutów oraz uprawnień kształtujących wobec PFR, Skarbu Państwa ani jakiejkolwiek innej osoby

– zwraca uwagę Rzecznik MŚP.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA