REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ruszyła tarcza finansowa 2.0. Firmy mogą dostać od 324 tys. do 3,5 mln zł. To może być pomoc bezzwrotna!

Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, zaprasza wszystkich przedsiębiorców do wnioskowania o środki pomocowe w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0. Nabór trwa do końca lutego.

15.01.2021
9:28
tarcza-finansowa-2.0-PFR
REKLAMA

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 15 stycznia ruszył nabór wniosków o subwencje w ramach tarczy finansowej 2.0. Program wsparcia przygotowany jest dla mikro-, małych i średnich firm. Przyznane im w ten sposób subwencje będą mogły być w 100 proc. umarzane. Budżet tarczy 2.0 to w sumie 13 mld zł, z czego 6,5 mld zł ma trafić tylko do mikrofirm, a drugie 6,5 mld zł do sektora MŚP.

REKLAMA

Tarcza finansowa 2.0. Wnioski będą rozpatrywane w 24 godziny

W tarczy finansowej 2.0 chodzi o te wszystkie branże, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność ze względu na pandemię COVID-19. Dotyczy to m.in. restauracji, hoteli, instytucji kultury i firm turystycznych. Co istotne: w przeciwieństwie do tarczy z ZUS i urzędu pracy, w tym przypadku przedsiębiorca nie musi mieć odpowiedniego kodu PKD jako głównej działalności – wystarczy, że odpowiednio wcześnie wpisał go w CEIDG lub KRS-ie. Z szacunkowych wyliczeń wynika, że z takiej formy pomocy skorzystać może nawet 70 tys. podmiotów. 

PFR zapewnia, że wnioski będą rozpatrywane maksymalnie w dobę od złożenia, tak żeby środki mogły trafić do poszkodowanych przez pandemię firm w ciągu dwóch dni roboczych. Dlatego do tarczy finansowej 2.0 zaangażowano prawie wszystkie banki spółdzielcze oraz 17 banków komercyjnych. Uzyskane tą drogą pieniądze mogą być spożytkowane na m.in. zakup towarów i materiałów, bieżące koszty obsługi finansowania zewnętrznego , koszty najmu (lub umów o podobnym charakterze) nieruchomości użytkowanej na cele prowadzenia działalności gospodarczej; a także na amortyzację sprzętu i innych środków trwałych niezbędnych do prowadzenia firmy.

Jak czytamy w regulaminie tarczy finansowej PFR 2.0, dla obu grup beneficjentów mikrofirm i sektora MŚP przygotowano dokładne wytyczne.

W pierwszym przypadku przedsiębiorca musi wykazać, że w okresie od kwietnia do grudnia minionego roku lub tylko w ostatnim kwartale 2020 r. spadek obrotów w porównaniu z analogicznym okresem z 2019 r. wyniósł co najmniej 30 proc. Wielkość przyznanej subwencji zależeć będzie od skali poniesionych strat. W przypadku spadku obrotu 30-60 proc. można liczyć na dofinansowanie w wysokości 18 tys. zł na jednego zatrudnionego. Jeżeli straty są większe niż 60 proc., pomoc wyniesie 36 tys. zł na jednego pracownika. W ten sposób mikrofirma maksymalnie może uzyskać 324 tys. zł. Przy zachowaniu przez cały 2021 r. zatrudnienia, będzie można starać się o 100 proc. umorzenie uzyskanego dofinansowania.

REKLAMA

W przypadku sektora MŚP spadek obrotów musi wynieść co najmniej 30 proc. Dofinansowanie w takim przypadku może wynieść nawet 70 proc. poniesionych strat, przed ich opodatkowaniem za okres od listopada 2020 r. do marca 2021 r. Maksymalna wysokość subwencji w przeliczeniu na jednego pracownika nie może być większa niż 72 tys. zł. W ten sposób małe i średni firmy mogą starać się o pomoc w wysokości do 3,5 mln zł.

Dobrze też zanotować sobie ważne terminy związane z tarczą finansową 2.0. Wnioski przyjmowane będą do 28 lutego 2021 r. Z kolei procedura odwoławcza ma potrwać od 1 lutego do 31 marca, z ewentualnym przedłużeniem do 30 czerwca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA