„Rozpoczęły się prace nad dodatkowym pakietem antykryzysowym, aby wprowadzić kolejne rozwiązania” – powiedziała w Senacie minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Nie wiadomo, co tym razem szykuje rząd, ale w poniedziałek dowiedzieliśmy się, że premier we wtorek ogłosi zaostrzenie zasad narodowej kwarantanny.

Fot. Adam Guz/KPRM
Szefowa Ministerstwa Rozwoju w poniedziałek wzięła udział w posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów publicznych. Niższa izba parlamentu po południu zajęła się przyjętą przez Sejm specustawą w sprawie walki ze skutkami Covid-19.
O radykalne rozszerzenie pakietu pomocowego dla polskich firm do rządu zaapelowało dziewięć największych organizacji reprezentujących biznes, które w ostatnich dniach reaktywowały Radę Przedsiębiorczości.
RP w liście do premiera oraz marszałków obu izb parlamentu stwierdza, że „»Tarcza Antykryzysowa« nie uwzględnia zasadniczych postulatów polskich przedsiębiorców, z kolei zawiera zapisy, które nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki”.
Jednym z postulatów organizacji przedsiębiorców jest zwolnienie na pół roku ze składek ZUS i podatków wszystkich firm mających problemy ekonomiczne w związku ze skutkami Covid-19, bez ograniczeń co do ich wielkości i bez warunku uprzedniego niezalegania z płatnościami [które przecież w odpowiednim trybie można wyegzekwować], z gwarancją utrzymania uprawnień dla ubezpieczonych.
Nic nie wskazuje na to, by nowe rozwiązania, nad którymi pracuje rząd, były odpowiedzią na większość postulatów organizacji biznesowych.
Chodzi raczej o kwestie techniczne, proceduralne. W poniedziałek rano w radiowej Trójce minister Emilewicz mówiła, że „trwają prace nad techniczną stroną »Tarczy Antykryzysowej«, aby uprościć procedury i wymagane formularze”.