Ryanair ogłosił letni rozkład lotów z Krakowa, który liczy aż 83 kierunki w tym cztery nowości. Podróżni mogą teraz polecieć do Aberdeen w Szkocji, Castellón w Hiszpanii, Mediolanu we Włoszech oraz Marrakeszu w Maroku. Powracają też loty do Tel Awiwu w Izraelu, które zostały zawieszone z powodu eskalacji sytuacji w regionie.

Ryanair zaprezentował we wtorek największy jak dotąd letni rozkład lotów z Krakowa. Tania linia lotnicza zaoferuje 83 trasy, w tym 4 nowe kierunki: Aberdeen, Castellón, Mediolan i Marrakesz. W planach jest także wznowienie lotów do Tel Awiwu oraz zwiększenie liczby połączeń do Alicante, Burgas i Korfu.
Nowe połączenia do Hiszpanii czy Maroka, powrót popularnego Tel Awiwu oraz zwiększenie częstotliwości lotów na trasach do Burgas, Korfu czy Alicante dają krakowskim pasażerom szerokie możliwości wakacyjnych podróży. Pierwsze letnie trasy, jak Fuertaventura, Mediolan Malpensa czy Marakesz już wystartowały. Wczoraj miał miejsce pierwszy lot nowego połączenia do Castellon, a już jutro wystartuje pierwszy samolot do Aberdeen – mówi Alicja Wójcik Gołębiowska, szefowa ds. komunikacji Ryanair na region Europy Środkowo-Wschodniej.
12 samolotów Ryanaira nocuje w Krakowie
Flota Ryanaira w Krakowie powiększa się o kolejny samolot, co zwiększa liczbę bazowanych maszyn do dwunastu. Teoretycznie powinno to przełożyć się na mniejsze ryzyko odwołanych lotów z powodu braków sprzętu. Nowy samolot to nowy model Boeinga 737 określany przez Ryanaira mianem Gamechangera, który może pomieścić o 4 proc. więcej pasażerów niż standardowe modele.

Choć nowy samolot ma spalać mniej paliwa i generować mniej hałasu, zmiany te będą mało odczuwalne dla pasażerów. Komfort podróży w kabinie pozostaje bez zmian, a zwiększona pojemność oznacza po prostu kilka dodatkowych miejsc. Ostatecznie dla podróżnych kluczowe pozostają nowe kierunki, większa liczba lotów i możliwości skorzystania z promocyjnych cen.
Więcej w Bizblogu o rynku lotniczym:
Bardzo cieszymy się z rosnącej obecności Ryanaira w Krakowie. Dotyczy to nie tylko czterech nowych połączeń, ale także regularnych wzrostów na pozostałych 79 trasach. W całym 2025 roku zakładamy dwucyfrowy procentowy wzrost liczby obsługiwanych przez tego przewoźnika pasażerów – mówi Łukasz Strutyński, Prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice.
6,5 mln pasażerów Ryanaira w Krakowie
Przewidywana liczba pasażerów Ryanaira odlatujących z Krakowa w 2025 roku to 6,5 miliona, co stanowi wzrost o 14 proc. Oznacza to większą dostępność połączeń, ale także większy ruch na lotnisku i dłuższe kolejki do odprawy. Osoby planujące podróż w szczycie sezonu powinny uwzględnić dodatkowy czas na formalności.
Nasze zaangażowanie w regionie potwierdza budowa pierwszego w Europie Środkowej Centrum Symulatorowo Treningowego Grupy Ryanair. Ta inwestycja o wartości 600 mln zł, której budowa już trwa, rozpocznie działalność już w 2025 r., generując ponad 150 bezpośrednich miejsc pracy, transferując do regionu nowoczesne technologie, w tym najnowsze symulatory Boeing 737-8200 i MAX-10 – mówi Michał Kaczmarzyk, prezes Buzz należącego do Ryanair Group.