REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Tak będą teraz wyglądały wasze zarobki. Przyzwyczajcie się

Rok 2022 był dobrym okresem pod względem wzrostu wynagrodzeń. Tak szybko nie bogaciliśmy się od niemal ćwierć wieku. Niestety w tym roku już tak dobrze nie będzie. W bieżącym roku wynagrodzenia będą rosły wolniej od inflacji. Czy w 2023 roku będzie przyświecało nam powiedzenie: Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje?

10.02.2023
19:01
rekompensaty-od-rzadu-rachunki
REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 r. wyniosło 6346,15zł – wynika z danych Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Oznacza to, że dynamika wynagrodzeń przyspieszyła z od 9,6 do 12 proc.

GUS podkreślił, że wynagrodzenie statystycznego Kowalskiego rosło najszybciej od 23 lat, najwięcej w takich branżach jak górnictwo czy transport. W pozostałych sektorach gospodarki płace rosły w tempie ok. 6-8 pkt. proc.

Inflacja rośnie, siła nabywcza spada

Niestety w tej beczce miodu nie brakuje dziegciu. Realnie pensje Polaków spadły najmocniej od 1990 roku. Średnioroczna inflacja w 2022 r. wyniosła 14,4 proc., a wynagrodzeń 12,1 proc., a to oznacza, że za mimo nominalnego wzrostu za nasze pensje możemy kupić mniej niż przed rokiem.

Wzrost wynagrodzeń przyspieszył w 2022 roku. Było to jednak za mało, aby dogonić inflację. siła nabywcza wynagrodzeń spadła o 2,1 proc.. W bieżącym roku wynagrodzenia będą rosły wolniej – zapowiada w komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny.

Nie dość na tym, ponad połowa gospodarstw domowych wskazała, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ciągu ostatniego roku.

W 2023 r. czeka nas realny spadek wynagrodzeń

REKLAMA

Dane GUS niestety nie pozostawiają złudzeń, większą część roku inflacja przewyższała wzrost wynagrodzeń. Wartość pensji Polaków spadła w stosunku do wzrostu cen towarów i usług. A jak będzie w 2023 r.?

Spodziewamy się, że ten trend utrzyma się przez większą część 2023 roku. Spadek inflacji będzie stopniowy począwszy od drugiego kwartały, przez co szanse na realny wzrost poziomów wynagrodzeń będzie możliwy dopiero pod koniec roku – zapowiada Polski Instytut Ekonomiczny

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA