AI to nowe koło zamachowe biznesu. Największe korzyści przynosi w połączeniu z rozwojem umiejętności
Sztuczna inteligencja determinuje biznesowe zmiany, które w ciągu najbliższych trzech lat mają wygenerować nawet do 120 milionów miejsc pracy. Wyniki badania Microsoft „AI & Skills” nie pozostawiają złudzeń – kluczem do efektywnego wykorzystania technologii jest zapewnienie pracownikom odpowiednich umiejętności, zarówno tych technicznych, takich jak zaawansowana analityka danych, jak i miękkich, takich jak zarządzanie czy kreatywność. Tylko takie połączenie przyniesie największe korzyści z zastosowania AI w biznesie.

W ramach badania „AI & Skills” Microsoft zbadał ok. 12 tys. pracowników i liderów w większych przedsiębiorstwach na 20 rynkach na całym świecie. Koncentrowano się na analizie umiejętności pracowników potrzebnych do rozwoju wraz z upowszechnieniem sztucznej inteligencji. W tym celu wypowiedziało się także 611 przedstawicieli polskich firm zatrudniających więcej niż 250 pracowników.

Sztuczna inteligencja, czyli nowa normalność
Zdaniem Cristiny Dolan, MIT Alum, Co-founder and CEO iHuddl, Founder and CEO of Inside Chains, sztuczna inteligencja będzie obecna niemal w każdym aspekcie naszego życia. Wszystkie potrzebne do tego elementy są już dzisiaj łatwo dostępne, dzięki czemu możemy budować całkiem nowe modele biznesowe. Dysponujemy już ogromną ilością narzędzi i danych pozyskiwanych z sensorów i urządzeń, które są w stanie komunikować się ze sobą i podejmować niezależne decyzje.
Okazuje się, że to nie puste deklaracje, a coraz bardziej pogłębiający się trend. I to wcale nie gdzieś w odległych zakątkach, ale tu i teraz – w kraju nad Wisłą. Ponad 23 proc. badanych polskich przedsiębiorców wykorzystuje AI w sposób zaawansowany, a 33 proc. respondentów przyznało, że znajduje się na początkowym etapie rozwoju sztucznej inteligencji w firmie. Zaś w fazie rozpoznania znajduje się 22 proc. organizacji. Taki sam odsetek polskich przedsiębiorstw już eksperymentuje z tą technologią..
W Polsce zaufanie do AI jest większe niż w innych krajach
Badanie „AI & Skills” wykazało, że polskie przedsiębiorstwa zauważają więcej korzyści wynikających z użycia sztucznej inteligencji oraz chcą więcej inwestować w rozwój umiejętności swoich pracowników. Sam odsetek firm implementujących AI jest w Polsce większy niż w innych krajach. Polscy liderzy zaś przewidują dwucyfrowy wzrost biznesu w ciągu następnych 5 lat, pomimo trudnej sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19.
Ponad 80 proc. zaawansowanych użytkowników AI w Polsce dostrzega jej konkretną wartość dla prowadzonego biznesu. W przypadku firm dopiero eksperymentujących z inteligentnymi algorytmami, wskaźnik ten spada do 50 proc. Średnia światowa dla respondentów na całym świecie wynosi 69 proc. Dane te potwierdzają, że firmy mają poczucie dużej wartości biznesowej z zastosowania algorytmów AI w swojej organizacji.

AI zmieni rynek pracy i pracowników
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że obszarem gdzie AI dokona największych modyfikacji będzie rynek pracy. Jednak coraz rzadziej postrzegamy to jedynie jako zagrożenie, które docelowo ma odebrać pracę ludziom, skazując ich na uzależnienie od maszyn. Teraz coraz więcej danych wskazuje, na to że współpraca ludzi z AI przyniesie o wiele większe korzyści. I to jak najbardziej realnych. Tylko w ciągu najbliższych 3 lat sztuczna inteligencja ma wygenerować nawet 120 mln nowych miejsc pracy.
Podobnego zdania jest Tomasz Staszelis, Chief Digital Officer w Polpharmie, która razem z Microsoft cyfryzuje procesy przemysłowe w łańcuchu produkcji leków, wprowadza analitykę danych oraz wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia nowych, cyfrowych miejsc pracy.
Badanie Microsoft wykazało jeszcze, że pracodawcy coraz częściej sięgają po AI, by podnieś kwalifikacje swoich pracowników i zwiększyć ich kompetencje. Firmy rozwijają umiejętności kadry we wszystkich kategoriach – od zaawansowanej analizy danych i krytycznego myślenia po komunikację i kreatywność. 84,7 proc. menedżerów wyższego szczebla i 62,1 proc. pracowników w przedsiębiorstwach, które wykorzystują AI, określa się jako „_augmented worker” – podkreślając, że technologia wspiera ich w pracy, począwszy od pomocy w zarządzaniu prostymi zadaniami i procesami, po dostarczanie informacji i pomoc w podejmowaniu decyzji. W Polsce ów odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi odpowiednio 89 i 69 proc.

Miliard dolarów na Polską Dolinę Cyfrową
Aż 89 proc. polskich liderów AI uważa, że sztuczna inteligencja w wysokim stopniu wpływa na efektywność procesów operacyjnych. Z kolei 62 proc. przedstawicieli rodzimych organizacji stwierdziło, że AI wpływa na ich innowacyjność w zakresie rozwoju nowych produktów i usług. W przypadku pozostałych firm dopiero eksperymentujących z AI, odsetek osób, które zauważyły wyraźny wpływ tej technologii na rozwój nowych produktów sięga jedynie 35 proc.
Bardzo możliwe jednak, że w najbliższym czasie coraz więcej przedsiębiorców z kraju nad Wisłą przestanie uciekać przed sztuczną inteligencją, a wreszcie jej zaufa. Może przyczynić się do tego inicjatywa Microsoft. Technologiczny gigant wszak już w maju ogłosił kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 mld dol. w celu przyspieszenia innowacji i transformacji Polskiej Doliny Cyfrowej. Ta inwestycja zapewni silne wsparcie dalszego sukcesu utalentowanych polskich programistów i nie tylko, umożliwiając rozwój cyfrowych umiejętności dla 150 tys. osób.
- Materiał powstał przy współpracy z Microsoft