REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo
  3. Środowisko

Czy może być coś gorszego dla sklepów niż zakaz handlu w niedzielę? Owszem: system kaucyjny

Przedsiębiorcy nie ukrywają, że wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce będzie dla nich zdecydowanie większym i bardziej kosztownym wyzwaniem niż zakaz handlu w niedziele. Ale też bardzo chcieliby wiedzieć już teraz, na czym stoją i na jakie rozwiązania legislacyjne powinni się przygotować. Na razie wiadomo tylko tyle, że w trakcie konsultacji do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wpłynęło w tej sprawie sporo uwag i komentarzy.

04.07.2022
7:53
system-kaucyjny-wysokosc-kaucji
REKLAMA

System kaucyjny w Polsce powoli zaczyna przypominać zasadę 10H, która od 2016 r. bardzo skutecznie hamuje rozwój lądowej energetyki wiatrowej. W jednym i drugim przypadku rząd co chwilę obiecuje ostateczne rozwiązanie, po czym ze swoich słów po cichu się wycofuje. Jeszcze na początku miesiąca wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba obiecał, że finalny projekt dotyczący systemu kaucyjnego, po przeanalizowaniu ponad 800 uwag, ujrzy światło dzienne jeszcze w czerwcu. Ale wiadomo, że nic takiego się nie stanie. Teraz obowiązującym terminem jest: w najbliższym czasie, na dniach. 

REKLAMA

Dziś na każdego mieszkańca Polski przypadają aż 132 opakowania, które zamiast do recyklingu i ponownego wykorzystania trafiają do naszych lasów, na składowiska odpadów albo do spalarni - przypomina w rozmowie z serwisem teraz-srodowisko.pl Anna Larsson, dyrektor ds. wdrażania modeli GOZ w Reloop Platform.

System kaucyjny w Polsce: uwagi do projektu

Zgodnie z zaprezentowanym projektem system kaucyjny w Polsce obejmie butelki szklane do 1,5 l (jednorazowego oraz wielorazowego użytku), puszki aluminiowe do 1 l oraz butelki z tworzywa sztucznego do 3 l. Nie wiadomo jednak, czy nie będzie jakiś zmian. Waszak w najnowszej rundzie konsultacji do resortu klimatu i środowiska znowu trafiła bardzo dużo uwag. Dotarli do nich dziennikarze wiadomoscihandlowych.pl. I tak PKN Orlen m.in. zwraca uwagę na zbyt duże obciążenie przedsiębiorców, przy braku odpowiedniej odpowiedzialności po stronie tzw. podmiotu reprezentującego. Orlen wśród mechanizmów kontrolnych widzi chociażby audyt. 

Z kolei Pracodawcy RP zwracają uwagę, że z definicji słowa napój należy wyłączyć mleko, jogurty i inne pitne produkty mleczne. Ta nazwa winna dotyczyć tylko i wyłącznie płynów przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi, nadające się do wypicia bez konieczności poddania ich dalszej obróbce. To samo akcentuje również Kampania Piwowarska S.A. Z kolei Komisja Krajowa NSZZ Solidarność przekonuje, że projekt ustawy wprowadzającej system kaucyjny w życie w Polsce wprowadza niejasny przepisy, jeżeli chodzi o określanie wysokości kaucji przez podmioty prywatne. 

Przepisy te zakładają pozostawienie możliwości utworzenia kilku systemów kaucyjnych, niepowiązanych ze sobą oraz zarządzanych dowolnie przez prywatne podmioty - czytamy w stanowisku Solidarności przesłanym do resortu klimatu i środowiska.

Pięć rad dla skutecznego systemu ROP

Nie jest tajemnicą, że polski system kaucyjny ma stanowić element Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Anna Sapota, wiceprezes ds. Public Affairs dla Europy Północno-Wschodniej w grupie TOMRA, przekonuje, że te regulacje będą miały ogromne znacznie. Zmian zaś trzeba dokonywać, bo teraz w Polsce obowiązuje system, nieefektywny i niezgodny z unijnymi detektywami.

Dodatkowe finansowanie i wprowadzanie udoskonalonych rozwiązań może sprawić, że system zbiórki odpadów opakowaniowych będzie bardziej efektywny, że będziemy w stanie rozwijać recykling tych odpadów i lepiej projektować opakowania. Pojawi się ekoprojektowanie, a to oznacza, że będziemy mieli lepsze produkty, bardziej sprzyjające recyklingowi - uważa Anna Sapota.

TOMRA w swoim najnowszym raporcie ROP bez tajemnic. Ramy polityki dla gospodarki o obiegu zamkniętym wskazuje na pięć podstawowych wymogów, jakie powinien spełnić polski ROP. Powinien charakteryzować się cyrkularnością i wydajnością. Ma być też wygodny i przyjazny dla użytkownika, Musi być też integralny i konkretnie określać odpowiedzialność producenta. 

Dzięki temu będziemy mieli możliwość nie tylko osiągnięcia postawionych przez Unię Europejską celów środowiskowych, ale przede wszystkim ogromne zmiany widoczne gołym okiem. Z przestrzeni publicznych znikną zużyte opakowania, które mogą zostać wykorzystane ponownie poprzez recykling - twierdzi Anna Sapota.

Polska musi gonić Europę

System kaucyjny to dosyć powszechne zjawisko w Europie. Z takiego mechanizmu korzysta już 133 mln mieszkańców kontynentu. System z powodzeniem funkcjonuje w 12 krajach: Chorwacji, Danii, Holandii, Islandii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Litwie, Estonii, Słowacji i Łotwie. Prace nad nim są zaawansowane w kolejnych 15 państwach. 

REKLAMA

Spośród państw, które zaplanowały już konkretne frakcje w systemie, jedynie dwa kraje, czyli Irlandia i Austria podjęły decyzję o niewłączaniu do systemu jednorazowych szklanych opakowań po napojach - zwraca uwagę Anna Larsson.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA