REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Ceny paliw postraszyły kierowców. Mimo podciętych skrzydeł konsumpcja i tak ładnie poszybowała

W środę poznaliśmy kolejne dane GUS, tym razem o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. W obu przypadkach odczyty były wyraźnie wyższe od prognoz ekonomistów. W przypadku konsumpcji na dwucyfrowych minusach znalazła się sprzedaż paliw.

21.09.2022
11:13
Ceny paliw postraszyły kierowców. Mimo podciętych skrzydeł konsumpcja i tak ładnie poszybowała
REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2022 r. była wyższa niż przed rokiem o 4,2 proc. (wobec wzrostu o 5,4 proc. w sierpniu 2021 r.). W porównaniu z lipcem 2022 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 1 proc. – podał GUS.

REKLAMA

Od stycznia do sierpnia 2022 r. konsumpcja wzrosła o 7,3 proc., identycznie jak przed rokiem. Sprzedaż detaliczna w sierpniu była wyższa od oczekiwań rynku. Prognozy ekonomistów wskazywały, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym nie zmieni się.

 class="wp-image-1918711"
Źródło: GUS

Sprzedaż paliw tąpnęła

Wzrost sprzedaży detalicznej odnotowały podmioty z grup „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” o 13,7 proc., „pozostałe” o 10,9 proc., „tekstylia, odzież, obuwie” o 8,4 proc. oraz „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” o 7,4 proc.

Największy spadek dotknął handel paliwami o 14,2 proc.

 class="wp-image-1918714"
Źródło: GUS

Sprzedaż detaliczna przez internet w cenach bieżących wzrosła o 6,6 proc., a jej udział w sprzedaży „ogółem” zwiększył się z 8,4 proc. w lipcu br. do 8,9 proc. w sierpniu.

Wzrost udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (z 21,5 proc. przed miesiącem do 22,2 proc.) oraz „meble, rtv, agd” (odpowiednio z 16,1 proc. do 16,6 proc.), natomiast spadek udziału odnotowano w grupie „tekstylia, odzież, obuwie” (z 22,8 proc. do 21,1 proc.) – czytamy w komunikacie. GUS

Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS o konsumpcji wskazuje na słabe nastroje wśród przedsiębiorstw handlowych w najnowszym badaniu koniunktury.

Spowolnienie najczęściej dotyka mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Dlatego spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach handel znajdzie się w stagnacji. Rekordowa inflacja uderza w siłę nabywczą konsumentów – w sierpniu wzrost cen jest był o około 4 proc. wyższy niż wynagrodzeń – czytamy w komentarzu PIE.

Produkcja budowlano-montażowa wyżej od oczekiwań

W środę poznaliśmy też wstępne dane GUS za sierpień o produkcji budowlano-montażowej. Jej dynamika była wyższa o 6,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku oraz wyższa o 5,1 proc. w stosunku do lipca.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 4,3 proc.

 class="wp-image-1918708"
Źródło: GUS

Kolejna seria niezłych danych z Polski. Sprzedaż detaliczna +4,2 proc. r/r, produkcja budowlano-montażowa +6,1 proc. r/r. Mamy już dwa miesiące faktycznych danych z trzeciego kwartału i można stwierdzić, że PKB hamował będzie nadal głównie na zapasach. Popyt bez zawału – skomentowali dane GUS ekonomiści mBanku.

Ich zdaniem produkcja budowlana raczej nie odbija się od trendu, tylko kontynuuje zygzakowanie w dół.

REKLAMA

Potwornie zmienny szereg czasowy (prawy wykres) – dodali na Twitterze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA