REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Tak Polacy oszczędzają na zakupach. GUS opublikował najnowsze dane o konsumpcji

Konsumpcja zaliczyła w czerwcu mocny zjazd, widać, że Polacy w reakcji na inflację i rosnące stopy procentowe przyhamowali z zakupami. Ręczny zaciągnęła też branża budowlana. O kredyty trudniej, spada sprzedaż mieszkań, a na dodatek wciąż brakuje rąk do pracy.

21.07.2022
11:23
Tak Polacy oszczędzają na zakupach. GUS opublikował najnowsze dane o konsumpcji
REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła rok do roku o 3,2 proc. (rok wcześniej 8,6 proc.). W porównaniu z majem 2022 r. spadła o 1,4 proc. – podał GUS w czwartek. Ekonomiści spodziewali się ponad dwa razy wyższej dynamiki – na poziomie 6,8 proc.

REKLAMA
 class="wp-image-1869580"
Źródło: GUS

Spodziewamy się dalszego osłabienia wyników konsumpcji. Będzie to efekt słabnącego pesymizmu konsumentów. Badania koniunktury GUS wskazują, że konsumenci są niechętni do zwiększania wydatków, co jest efektem wyższych rat kredytów oraz spowolnienia na rynku pracy (od dwóch miesięcy pensje rosną ceny) – wskazuje w komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny.

Zaczynamy oszczędzać na paliwach

Wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym odnotowały jednostki z grup: tekstylia, odzież, obuwie o 13,2 proc., pozostałe (np. zabawki i wyroby jubilerskie) o 11, farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny o 10,9 proc. oraz żywność, napoje i wyroby tytoniowe o 7,9 proc. Najgłębszy spadek wykazały podmioty handlujące paliwami o 12,6 proc.

W porównaniu z majem spadła sprzedaż detaliczna przez internet – o 3,2 proc. Jej udział w sprzedaży ogółem zmniejszył się o 0,3 pkt. proc. do 8,6 proc. Spadła sprzedaż odzieży i obuwia z 22,3 proc. przed miesiącem do 21,7 proc. oraz mebli, rtv, agd z 16,7 proc. do 16,4 proc.

Minimalnie zwiększyła się sprzedaż przez internet w grupie prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach – z 21,9 proc. do 22 proc.

Budowlanka opóźnia inwestycje

GUS podał w czwartek również dane o produkcji budowlano-montażowej. Wzrost rok do roku wyniósł 5,9 proc., a w stosunku do maja 2022 r. zwiększył się o 5,3 proc. Ekonomiści oczekiwali odpowiednio 10,8 i 10,3 proc.

 class="wp-image-1869583"
Źródło: GUS
REKLAMA

Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje w komentarzu, że słabe wyniki to efekt opóźniania inwestycji.

Wzrost stóp procentowych oznacza spadek popytu na kredyty hipoteczne. Dane BIK wskazują, że liczba nowo udzielonych kredytów hipotecznych w maju była o 44 proc. niższa niż rok wcześniej. Jednocześnie firmy budowlane mierzą się z niedoborem pracowników – wylicza PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA