Efektywna stawka podatkowa grup kapitałowych z Giełdy Papierów Wartościowych ponownie rośnie, a w 2023 r. wyniosła aż 30 proc. Takie wnioski płyną z analizy przeprowadzonej przez firmę doradczą Grant Thornton. Co szósta przebadana grupa kapitałowa zaliczyła w zeszłym roku stratę, ale większość z nich i tak zapłaciła podatek. Jednymi z najhojniejszych dla fiskusa okazały się państwowe grupy kapitałowe.
Firma badawcza Grant Thornton opublikowała raport „Podatkowa rzeczywistość grup kapitałowych”, w którym przyjrzała się efektywnym opodatkowaniu spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Eksperci wyliczyli, że efektywna stawka podatkowa grup kapitałowych z GPW w 2023 r. wyniosła 30 proc.
Efektywna stawka podatkowa, czyli jaką stawkę naprawdę płacą spółki z GPW
Po raz kolejny postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest rzeczywisty poziom podatków płaconych przez największych przedsiębiorców, jak te dane mają się do nominalnej 19 proc. stawki CIT oraz jak ta zależność zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat – czytamy w raporcie Grant Thornton.
Firma wskazuje, że skonsolidowane sprawozdania finansowe za 2023 r. pokazują, że w obszarze obciążeń podatkowych ponownie nastąpiło odbicie, a średnia stawka podatkowa wyniosła 30 proc. wobec nominalnej stawki CIT na poziomie 19 proc. Eksperci zaznaczają, że możemy mówić o stabilizacji poziomu obciążeń podatkowych na przestrzeni minionych 5 lat.
Więcej o działaniach skarbówki przeczytacie w tych tekstach:
Autorzy raportu stwierdzają, że jest to jednak stabilizacja na niezwykle wysokim poziomie. Dodają, że obserwując otoczenie prawne, ograniczone zmiany w regulacjach prawa podatkowego mogące przynieść ulgę przedsiębiorcom, coraz większe wyzwania gospodarcze, przed jakimi stają średnie i duże firmy, trudno spodziewać się, aby w 2024 r. istotnie mniejsza część zysków, które mogłyby trafić do akcjonariuszy, popłynęła na konto fiskusa.
Wykazali stratę, ale podatek zapłacili
Miniony rok okazał się szczególnie dotkliwy dla największych grup kapitałowych notowanych na warszawskiej giełdzie. Z jednej strony zanotowały spadek wygenerowanego wyniku brutto, z drugiej wzrosły ich obciążenia podatkowe. Warto zaznaczyć, że 14 z 86 przebadanych grup zaliczyło w tym czasie stratę na poziomie brutto, z czego dziewięć mimo wszystko zapłaciło podatek – czytamy.
Firma Grant Thornton pisze, że państwowe grupy kapitałowe z warszawskiej giełdy przelały fiskusowi ponad połowę wypracowanych w zeszłym roku zysków. Firma wskazuje, że wyższe stawki opodatkowania związane są co do zasady z największymi podmiotami, a w ujęciu branżowym negatywnie wyróżniają się na tle innych sektorów energetyka i surowce, które mają silną reprezentację spółek państwowych.