REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka
  3. Środowisko

Ogłoście stan klęski żywiołowej! Mieszkańcy Małopolski mają dość duszenia się smogiem

Na biurka wojewody małopolskiego, ale także marszałka województwa małopolskiego trafiło pismo mieszkańców Czernichowa, Niepołomic, Skawiny, Wieliczki i Zabierzowa. Wzywają w nim administrację rządową i samorządową do podjęcia jakichkolwiek działań, dzięki którym smog aż tak bardzo nie będzie ich już dusił.

28.01.2020
11:45
strefy-czystego-transportu-zakupy
REKLAMA

Fot. JB/Bizblog.pl

REKLAMA

List w imieniu mieszkańców tych pięciu gmin napisali przedstawiciele Skawińskiego Alarmu Smogowego, którzy uważają, że fatalny stan powietrza w tym regionie będzie występował częściej ze względu na inwersję temperatur i brak wiatru.

Na taki krok zdecydowali się mieszkańcy Czernichowa, Niepołomic, Skawiny, Wieliczki oraz Zabierzowa. Powołując się na art. 232 Konstytucji RP, apelują do wojewody i marszałka o ogłoszenie na terenie gmin ościennych z Krakowem stanu klęski żywiołowej - klęski smogu.

Apelujemy o podjęcie działań eliminujących skutki oddziaływania klęski żywiołowej na zdrowie i życie mieszkańców Miasta Krakowa, narażonych na działanie napływających mas ciężko zanieczyszczonego powietrza z gmin sąsiednich

czytamy w piśmie do wojewody i marszałka.

„Prosimy, wnosimy i apelujemy o podjęcie niezwłocznych, efektywnych i skutecznych działań w celu zapobieżenia negatywnym skutkom ​klęski żywiołowej SMOGU dla zdrowia i życia naszego oraz naszych dzieci. Przypominamy, że aglomerację krakowską zamieszkuje prawie półtora miliona osób, których zdrowie spoczywa w Panów rękach” - czytamy w listach mieszkańców Metropolii Krakowskiej.

Zakaz palenia w Krakowie działa, ale to za mało

Wprowadzony od 1 września na terenie Krakowa zakaz palenia w domowych piecach paliwami stałymi (węglem i drewnem) miał być nowym początkiem dla jakości powietrza w Małopolsce. Dosyć szybko się jednak okazało, że może w samym grodzie Kraka smog osłabł, ale już w okolicznych gminach, sąsiadujących ze stolicą województwa - tak dobrze z jakością powietrza już nie jest. 

Czasami można zaobserwować ciekawe sytuacje, kiedy to sensory Airly na terenie miasta Krakowa świeciły się na zielono, natomiast te w „obwarzanku” – na czerwono i fioletowo – mówił Bizblog.pl Wiktor Warchałowski, prezes i współzałożyciel Airly.

O smogowej sile „obwarzanka” niech świadczy fakt, że na liście WHO najbardziej zanieczyszczonych miast Europy - właśnie te sąsiadujące z Krakowem gminy wiodą prym: Żywiec (4. miejsce na liście WHO, odległość od Krakowa: ok. 85 km), Nowy Sącz (10. lokata; ok. 90 km), Proszowice (11.; ok. 30 km), czy Sucha Beskidzka (16.; ok. 60 km).

Jedną z pierwszych tamtejszych gmin, które postanowiły o jakość powietrza jednak walczyć była Skawina. Tamtejsi samorządowcy wymyślili sobie, że w dwa lata - do 2022 r. wyrzucą od siebie wszystkie piece niespełniające normy. 

REKLAMA

Plany może i ambitne, ale czy skuteczne? Teraz, mimo kolejnej bezśnieżnej zimy, wystarczy, że temperatura oscyluje wokół 0 stopni C, a już jak dawniej do małopolskich gmin wkracza z impetem smog i przekroczone normy idą w setki procent. I nie ma absolutnie żadnych perspektyw na rychłą zmianę tej tendencji. Dlatego mieszkańcy z pięciu gmin powiedzieli głośne „dość!” i napisali list do wojewody i marszałka małopolskiego.

https://bizblog.spidersweb.pl/transport-emisje-prywatne-busy/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA