REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

SkyCash ma na głowie KNF i prokuraturę. Przekonuje, że chodzi tylko o formalności

Dokonanie oferty publicznej papierów wartościowych bez wymaganych procedur. Taki zarzut właścicielowi popularnej apki SkyCash postawiła Komisja Nadzoru Finansowego. Spółka, która została zgłoszona do prokuratury i wpisana na listę ostrzeżeń publicznych, broni się, że „sprawa ma charakter czysto formalny” i nikt nie został poszkodowany. SkyCash zapewnia, że zrobi wszystko, by zniknąć z czarnej listy KNF-u.

22.08.2023
5:39
SkyCash ma na głowie KNF. Przekonuje, że chodzi o formalności
REKLAMA

Przypomnijmy, że przed weekendem Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że firmę SkyCash Poland wpisała na listę ostrzeżeń publicznych, a także skierowała do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Poszło o złamanie przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do obrotu.

REKLAMA

Poszło o to, że SkyCash wprowadził do oferty zakup papierów wartościowych, ale zrobił to bez zgłoszenia do KNF. Przepisy wymagają bowiem zatwierdzenia prospektu emisyjnego, memorandum informacyjnego, lub dokumentu informacyjnego. Urząd KNF uznał to za poważne naruszenie prawa, dlatego złożył nawet doniesienie do prokuratury.

SkyCash: Mamy opinię profesorską, ale dostosujemy się

Spółka przekonuje jednak, że wcale nie musiała przeprowadzać memorandum inwestycyjnego i nawet przedstawiła KNF-owi argumenty, dlaczego nie było to wymagane. SkyCash powołuje się na „profesorską” opinię prawną niezależnego eksperta specjalizującego w prawie rynku finansowego, która została przedstawiona Komisji Nadzoru Finansowego na etapie prowadzonego postępowania.

Z jednej strony SkyCash zapewnia, że w tym sporze ma rację, ale z drugiej zapewnia, że nie będzie tego sporu przeciągać i całkowicie dostosuje się do żądań KNF-u. Spółka deklaruje, że „dołoży wszelkich starań” w celu jak najszybszego wykreślenia jej z listy ostrzeżeń publicznych.

Niezależnie od słuszności i racji, SkyCash Poland S.A. jako podmiot nadzorowany, zawsze stosuje się do decyzji i zaleceń KNF. W związku z powyższym – co ekonomicznie najważniejsze – natychmiast po zastrzeżeniach KNF, prowadzone emisje zostały wstrzymane, a Spółka zwróciła niezwłocznie wszystkie wpłaty inwestorom. Nie ma więc osób poszkodowanych, nawet symbolicznie – podkreśla SkyCash.

Inne znane marki też trafiały na czarną listę KNF

Spółka przekonuje jednocześnie, że wpis na listę ostrzeżeń publicznych nie jest niczym nadzwyczajnym, bo w przeszłości trafiły na tę listę takie firmy jak Biuro Maklerskie Alior Banku, Dom Maklerski Pekao, T-Mobile, Eques Investment TFI, Rainbow Tours.

REKLAMA

SkyCash to jedna z pierwszych i najpopularniejszych w Polsce aplikacji mobilnych, która umożliwia opłacanie różnych usług – od opłat parkingowych i za autostrady, przez bilety kolejowe i komunikacji miejskiej, pobranie gotówki z bankomatów, zawieranie ubezpieczenia, aż po inwestowanie. Właśnie ta ostatnia funkcjonalność wzbudziła zastrzeżenia KNF-u.

Podkreślamy ponownie, że wpis na listę ostrzeżeń dotyczy wyłącznie historycznych emisji i nie ma najmniejszego związku z działalnością operacyjną SkyCash Poland S.A. Kapitały Spółki znacznie przewyższają kapitały wymagane przez prawo, a spółka rozwija się najszybciej od czasów sprzed pandemii i generuje dodatnie wyniki finansowe – czytamy w oświadczeniu firmy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA