REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Magnetiqa chce przyspieszyć wzrost nasion. Rahim Blak daje im 250 tys. zł na rozwój

Magnetiqa to polski startup, który chce walczyć z głodem i suszą. Choć cel jest bardzo ambitny, to firma ma już gotowy patent na przyspieszenie wzrostu roślin. Teraz ma również pieniądze, choć na prawdziwą komercjalizację może to nie wystarczyć.

12.05.2020
9:54
Polskie startupy. Magnetiqa chce przyspieszyć wzrost nasion, Rahim Blak wchodzi do gry
REKLAMA

Startup wziął na celownik elektrostymulację, którą kiedyś badało NASA, w kontekście produkcji żywności poza Ziemią. Badania polskiego zespołu pokazują, że wzrost może być szybszy nawet o 35 proc., a nasiona mają wyższą odporność na suszę i o jedną trzecią niższe wymagania związane z nawożeniem pestycydami.

REKLAMA

Cały projekt powstał w garażu. Zaczęło się od kuchenki mikrofalowej przerobionej na urządzenie przyspieszające proces wegetacji roślin i nasion. Bez GMO, w ekologiczny sposób urządzenie dostarcza roślinom dodatkowej energii opartej na elektrostymulacji

– czytamy w mailu od Rahima Blaka, nowego inwestora w Magnetiqa.

Sapiency inwestuje 250 tys zł w Magnetiqa

Sapiency to z właśnie projekt Rahima Blaka, który pracuje nad platformą, umożliwiającą inwestycje w tokeny personalne innych ludzi. Firma miała się łączyć z giełdą Tokeneo w zeszłym roku, ale szefowie obu spółek się poróżnili i do fuzji nie doszło.

Zamiast tego Blak postanowił skupić się na wspieraniu młodych biznesów.

Będę takim inwestorem, jakiego ja chciałem mieć, ale nigdy nie znalazłem. Szybkiego, bo czas to pieniądz, bez biurokracji, pazerności, biznesplanów, nastawiony na produkt i misję, a pieniądze są na końcu, bo jak dostarczymy wartość, to świat nas wynagrodzi

– mówi Blak.
 class="wp-image-1153844"

Pierwszy produkt ma niedługo rozpocząć testy

To Grainer do elektrostymulacji nasion i roślin we wczesnym etapie kiełkowania. Ma być zainstalowany w szklarni uprawnej i skracać czas wegetacji, a także pomagać ograniczyć zużycie wody. Pozostałe dwa produkty mają się znajdować w fazie prototypowania.

Pieniądze pozwolą startupowi na dokończenie pierwszego MVP i wyjście na rynek z ofertą. W zamian za 250 tys. zł Rahim Blak objął 5 proc. udziałów w firmie.

REKLAMA

Rahim na pierwszym spotkaniu stwierdził, że gdybym czas poświęcony na poszukiwanie inwestorów wykorzystał do pracy nad urządzeniem. Dziś miałbym jeszcze lepszy produkt. To mnie w zasadzie przekonało

– mówi Hubert Mrozek, twórca Grainera.

Elektrostymulację rozwija trójka młodzi naukowców i pasjonatów, którzy potencjał tej technologii zauważyli w 2018 roku. Prace prowadzili w Puławskim Parku Naukowo Technologicznym. W styczniu udało im się zgarnąć nagrodę publiczności w ramach drugiej edycji Szkoły Pionierów PFR.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA