REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rahim Blak i Tomasz Rozmus chcą stokenizować ludzi. Liczą, że zarobią krocie

Tokeneo (powoli) łączy się z Sapiency. Dzięki fuzji powstanie ciekawa platforma do emisji tokenów personalnych, czyli zarabiania na zyskach innych ludzi

05.08.2019
7:24
A gdyby tak inwestować w ludzi? Blak razem z Rozmusem mają na to patent
REKLAMA

Czym jest Tokeneo?

REKLAMA

Tokeneo jest grupą produktów związanych z branżą kryptowalutową, którymi zarządza trader i analityk giełdowy Tomasz Rozmus. W skład Tokeneo wchodzą:

  • giełda Tokeneo,
  • Tokeneo Cash – kantor umożliwiający zakup kryptowalut bez konieczności weryfikacji i rejestracji konta,
  • Tokeneo News – serwis informacyjny o kryptowalutach i technologii blockchain,
  • Tokeneo Pay – przygotowywany system płatności pozwalający na zakupy online z użyciem kryptowalut,

Czym będzie Sapiency?

Sapiency to z kolei projekt Rahima Blaka. Ma się on stać platformą (aplikacja mobilna i blockchain), umożliwiającą inwestycje w tokeny personalne innych ludzi. Tokenizacja ludzi to zresztą jeden z flagowych projektów Blaka, który w zeszłym roku wyemitował tokeny o nazwie RahimCoin.

RahimCoiny, czyli inwestycje w Rahima Blaka.

Powstało 21 mln RahimCoinów, z których do sprzedaży trafił jeden milion. Popyt pozostawił nieco do życzenia, gdyż sprzedało się 44 tys. coinów. Każdy za dolara.

Niedawno do inwestorów trafiła dywidenda obliczona na podstawie dochodów samego Blaka. Ten zarobił w 2018 roku 170 tys. zł. 1.6 proc. z tego, czyli 2,7 tys. zł trafiło do 170 osób uprawnionych do dywidendy.

Inwestycja w sama w sobie była ciekawym eksperymentem, jednak nie przyniosła kokosów. Teraz Blak chce pomagać innym osobom w tworzeniu własnych tokenów.

Od początku chciałem skupić się na idei inwestowania w ludzi. Technologia blockchain miała temu jedynie służyć

- pisze Blak na swoim Facebooku.

Konkretnie miał temu służyć autorski blockchaina z kryptowalutą SPCY. Wtedy do Blaka zgłosił się Rozmus. Wynikiem współpracy obu panów jest preludium do fuzji Sapiency i Tokeneo.

100 mln sztuk Sapiency.

Sapiency i Tokeneo wymienią się udziałami – po 6 proc. – a dodatkowo, Tokeno wpłaci 250 tys. zł na rozwój Sapiency. Wspólnie stworzą platformę do publicznej emisji tokenów (ICO), a także połączą część zespołów.

Co zyskają obaj gracze? Tokeneo będzie w stanie łatwiej emitować udziały, a Blak zyska dostęp do użytkowników Tokeneo.

Powodem fuzji jest także produkt tworzony przez zespół Rahima o roboczej nazwie „tokenizer”. Pozwala on zarówno na szeroką tokenizację, jak i przeprowadzanie ICO. W obecnych warunkach rynkowych stworzenie i prowadzenie ICO to koszt rzędu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tokeneo i Sapiency rozwiążą problem wysokiej bariery wejścia do tokenizacji i przeprowadzania ICO

– mówi Tomasz Rozmus.
REKLAMA

Tworzymy nową ekonomię

Rahim Blak rzuca bardzo mocne słowa. Sam pomysł tokenizacji ludzi wydaje mi się bardzo ciekawy, mam jednak wątpliwości czy uda się zrobić z tego duży biznes. Dywidenda Blaka na razie nie powala, inne jego firmy przynoszą straty (poza edrone, o którym pisałem), a on sam ma tyle zwolenników, co i przeciwników. Na pewno jest social-ninją, który potrafi przyciągnąć uwagę. Pozostaje jednak pytanie: czy stanie się wizjonerem, którego na początku niewielu rozumiało? Czy Sapiency wśród oskarżeń o piramidę finansową będzie w stanie stworzyć żyjący ekosystem tokenizerów?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA