REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Rząd pomaga znaleźć tańszy opał. Ekogroszek już od 1500 zł

Szukając najtańszego węgla, wcale nie trzeba odwiedzać sklepu PGG, ani zaznajamiać się z ofertą Tauronu czy Węglokoksu. Nie musimy też przedzierać się przez ogłoszenia aukcyjne na Allegro i OLX w poszukiwaniu tych rzeczywiście najtańszych. Pomoc oferuje też rząd. Wystarczy w tym celu trzeba tylko odwiedzić serwis cieplo.gov.pl i już można poszukiwać najtańszego opału dla klientów indywidualnych lub dla samorządów terytorialnych. Sprzedawany może być przez skład opału albo bezpośrednio od gminy. Sprawdziliśmy, jakie obowiązują tutaj ceny.

26.06.2023
9:46
Rząd pomaga znaleźć tańszy opał. Ekogroszek już od 1500 zł
REKLAMA

Ekogroszek i zwykły węgiel są już poniżej 2000 zł za tonę. I wcale nie trzeba korzystać z oferty spółek węglowych. Inni też obniżyli swoje cenniki i teraz one mają kłopot z napędzaniem klientów. Stąd promocje, odroczone płatności, a nawet transport gratis. Kupując opał trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo poszukiwanie tego najtańszego musi swoje potrwać. Okazuje się jednak, że można od razu skorzystać z rządowej wyszukiwarki i w zależności od regionu Polski, znaleźć w ten sposób najbardziej atrakcyjne oferty. Wystarczy w tym celu odwiedzić serwis cieplo.gov.pl. Nie trzeba się nigdzie logować, nie jest też wymagane żadne hasło. Administrator twierdzi, że dane są aktualizowane przez samych przedsiębiorców. Ale to nie jest platforma handlowa.

REKLAMA

Żeby kupić paliwo stałe znalezione w porównywarce, trzeba skontaktować się bezpośrednio ze sprzedawcą - informuje serwis.

Cena węgla już wyraźnie poniżej 2000 zł

Swoje poszukiwania zaczynamy od zakładki Dla klientów. Zaznaczamy opcję składy opału i okazuje się, że w bazie jest w sumie 4850 punktów sprzedaży. Teraz wskazujemy na swoje województwo, na swój powiat i na rodzaj opału. Do wyboru mamy brykiet, ekogroszek, ekomiał, groszek luzem i workowany, koks, miał, węgiel orzech, węgiel brunatny, węgiel gruby i palet. Okazuje się, że najtańszą wśród wszystkich ofertę (aktualizowaną jednak dopiero w grudniu 2022 r.) ma KWK Sieniawą, która sprzedaje miał (0-20 mm) za 345 zł za tonę. Z kolei najtańszy ekogroszek (wartość kaloryczna 22-23 MJ) oferuje skład opału Andrzej Jączek P.H.U. z Hrubieszowa - za 1500 zł (aktualizacja ceny z 20 czerwca). Węgiel orzech (25-80 mm) najtaniej sprzedaje składu opału Lidia Mieczkowska z Nowej Rudy - 1350 zł. Z kolei węgiel gruby po najmniejszej stawce proponuje sklep PGG - od 1100 zł. Jeżeli zaś chodzi o pelet (z zawartością co najmniej 85 proc. węgla kamiennego), najatrakcyjniejsza oferta jest z gminnej spółdzielni SCH Pabianice, oddział Aleksandrów Łódzki, która sprzedaje ten rodzaj opału od 1299 zł.

A jak się mają ceny, kiedy zamierzamy opał kupić za pośrednictwem gminy? W tej bazie jest z kolei 2081 punktów sprzedaży. I jest też ograniczony wybór opału: od samorządowców można kupić tylko ekogroszek, gruby węgiel kamienny i miał węglowy. Najtaniej jest w Wierceniu Małym (woj. podlaskie), gdzie ceny węgla grubego zaczynają się już od 1000 zł za tonę. W przypadku ekogroszku najmniej (1500 zł) zapłacimy w mieście Ruciana-Nida (woj. warmińsko-mazurskie). Z kolei najmniej za miał węglowy zapłacimy we wsi Pszczółki (woj. pomorskie) - 1000 zł.

REKLAMA

Samorządowcy też mogą tutaj porównać swoje rachunki

Przeglądarkę cen cieplo.gov.pl przygotowano także z myślą o samorządowcach, którzy w ten sposób mogą sprawdzić średnie ceny wytwarzania ciepła. W bazie w sumie jest 385 ciepłowni. Tutaj rodzaj paliwa podzielony jest na biomasę, paliwo gazowe, olejowe, węglowe i inne. Tutaj prym wiedzie Cukrowania Ropczyce, która sprzedaje 1 GJ (z rekompensatą lub nie) za 59,25 zł. Po drugiej stronie tabeli, z najdroższa z kolei energią, jest zakład energetyczny EWE Energia. W Trzebiechowie (woj. lubuskie) dostarcza energię za 778,62 zł (bez rekompensaty) i 150,95 zł (z rekompensatą).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA