Szwajcaria nie ma litości dla Rosjan. Pierwszy raz w historii zdecydowała się na taki krok
Rosjanie zgromadzili w szwajcarskich bankach 213 miliardów dolarów. Jednak nawet tam ich pieniądze nie są bezpieczne. Trwa gorąca dyskusja o tym, w jaki sposób można przynajmniej zamrozić tę fortunę.
Atak Rosji na Ukrainę wywołał międzynarodowe reperkusje. Zachód wspiera militarnie Ukraińców, a także wprowadza kolejne sankcje nie tylko na rosyjskie firmy, ale również wpływowych Rosjan. Jednym z przejawów takiej polityki jest uziemienie majątków oligarchów zgromadzonych na Zachodzie – pisał o tym niedawno Karol.
Tymczasem Szwajcarskie Stowarzyszenie Bankowców (SBA) poinformowało, że Rosjanie trzymają w tym kraju na rachunkach offshore nawet 200 miliardów franków szwajcarskich (213 miliardów dolarów). Bankowość offshore oferuje klientom otwieranie rachunków w innych krajach niż siedziba banku. Po co komu takie konto? Aby na przykład ochronić środki przed wierzycielami, sądami czy władzami.
Ujawnienia aktywów rosyjskich klientów to niezwykły krok w historii szwajcarskiej bankowości, która słynie na całym świecie z dyskrecji. Szwajcaria zablokowała wcześniej wiele wniosków o ujawnienie majątków, należących Rosjan.
Pieniądze Rosjan w Szwajcarii
SBA podkreśliło, że kwota 213 miliardów dolarów jest dość niewielka w porównaniu z całkowitym międzynarodowym majątkiem przechowywanym w Szwajcarii.
Udział aktywów rosyjskich klientów prawdopodobnie mieści się w niskim, jednocyfrowym przedziale procentowym całkowitych aktywów transgranicznych zdeponowanych w szwajcarskich bankach
– informuje SBA.
Dyrektor naczelny Credit Suisse, Thomas Gottstein, powiedział, że około 4 proc. aktywów tego drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii, należy do Rosjan. Mimo to okazało się, że zakres interesów bogatych Rosjan z bankami w Szwajcarii jest znacznie większy niż oficjalne ekspozycje bilansowe.
Szwajcaria powinna zakręcić kurek
W Szwajcarii trwa debata na temat roli tego kraju w sankcjach na Rosję. Szwajcarski rząd zerwał z długo zakorzenioną tradycją neutralności i zgodził się na egzekwowanie sankcji Unii Europejskiej wobec rosyjskich firm i osób.
Matteą Meyer, współprzewodniczącą socjaldemokratów, wezwała władze Szwajcarii do przejęcia wszelkich rachunków należących do Rosjan bliskich prezydentowi Władimirowi Putinowi i jego rządowi.
Część należy do oligarchów lojalnych wobec Kremla. Pieniądze i ich działalność pomagają finansować wojnę. Szwajcaria musi zrobić wszystko, co możliwe, aby zakręcić krany z pieniędzmi
– mówi Mattea Meyer.