REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Revolut wyjawił swoją tajemnicę. Ma się czym chwalić?

Revolut po raz pierwszy zaczął przynosić zyski w 2021 roku. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero teraz - po zakończeniu audytu, który potrwał dłużej, niż można było zakładać. Dowiedzieliśmy się również, że fintech posiada już 2 mln użytkowników nad Wisłą.

02.03.2023
18:28
Revolut wyjawił swoją tajemnicę. Ma się czym chwalić?
REKLAMA

Revolut nie jest publicznie notowaną firmą, więc jej finanse pozostają tajemnicą dopóki firma nie zdecyduje się nimi podzielić. Właśnie dlatego po raz ostatni o wynikach firmy pisaliśmy po zakończeniu pandemicznego, 2020 roku. W 2020 r. firma straciła 168 mln funtów, czyli więcej niż rok wcześniej (-107 mln funtów). Przychody wyniosły wówczas 222 mln funtów.

REKLAMA

W 2021 roku przychody Revoluta wzrosły do 636 mln funtów

Fintech czerpie je z subskrypcji, prowizji przy wymianie walut i produktów majątkowych i produktów dla firm. Przełożyło się to na 26,3 mln funtów zysku netto (59,1 mln funtów zysku operacyjnego) za cały rok 2021 i marżę 70 proc. Koszty operacyjne wzrosły w tym samym czasie o 37 proc., co oznacza, że Revolut znajduje się na dobrej trajektorii.

Pierwszy raz zamykamy pełny rok zyskiem. Udowadniamy, że potrafimy zwiększyć tempo wzrostu liczby klientów w dużej skali, a także zwiększyć przychody we wszystkich głównych liniach produktów – powiedział Nik Storoński, współzałożyciel i CEO Revolut.

Dowiedzieliśmy się również, że w 2022 roku przychody firmy wzrosły o 30 proc. i przekroczyły już 1 mld dol. Dynamika wzrostu zaczyna więc spadać, ale fintech i tak wydaje się być w dobrej kondycji biorąc pod uwagę recesję gospodarczą wiszącą na Starym Kontynentem.

Dobre wyniki finansowe są potwierdzeniem tego, że Revolut z powodzeniem przeszedł ewolucję od „start-upu”, który koncentruje się wyłącznie na wzroście, do „scale-upu”, który chce się rozwijać z zyskiempowiedział Martin Gilbert, przewodniczący rady dyrektorów w Revolut.

Revolut chce się stać centrum finansów swoich klientów

Fintech zaczynał od wydatków w podróży i taniego przewalutowania, aby w końcu stać się bankiem. Dzięki licencji zdobytej na Litwie, może dziś świadczyć usługi finansowe w całej Unii Europejskiej. Ambicje Revoluta sięgają jednak o wiele dalej. Firma chce uczestniczyć we wszystkich rozliczeniach finansowych swoich klientów, o czym świadczy rozbudowa aplikacji o nowe funkcje: zarządzanie inwestycjami w akcje, kryptowaluty czy surowce, a także wprowadzenie produktów oszczędnościowych i kredytowych.

REKLAMA

Wraz ze rozwojem aplikacji idzie również zwiększanie zaangażowania użytkowników. W omawianym okresie liczba użytkowników aktywnych tygodniowo wzrosła o 50 proc. Średnia ich wydatków zwiększyła się zaś o 10 proc.

Już niedługo Revolut planuje również premierę nowego, najwyższego planu dla wszystkich „ceniących luksusowy styl życia”. Plan Ultra ma ułatwiać życie osobom aktywnie podróżującym i inwestującym w lifestyle’owe produkty.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA