REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Program 500+. Złóż wniosek jeszcze w sobotę, żeby pieniądze nadal wpływały na konto

Zbliża się termin składania wniosków o wypłaty 500+ na okres świadczeniowy 2022/2023. Jak informuje ZUS, jeżeli wniosek wpłynie do 30 kwietnia, wypłata tego świadczenia będzie zrealizowana w czerwcu i zostanie zachowana ciągłość wypłat 500 plus.

30.04.2022
14:25
500+-malzenstwo-staz
REKLAMA

Obsługą programu 500+ zajmuje się obecnie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski można składać tylko w formie elektronicznej. Istnieją trzy opcje złożenia nowego wniosku, przez

REKLAMA
  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • portal Emp@tia
  • bankowość elektroniczną.

Jak pisał Adam, program 500+ został wprowadzony przez Prawo i Sprawiedliwość 1 kwietnia 2016 r. W tym miesiącu wypadła więc jego szósta rocznica. Przez ten czas wartość wypłat ulegała lekkiej erozji, co było naturalne, biorąc pod uwagę, że ceny towarów i usług rosły w tym czasie o kilka procent rocznie.

Odebranie samorządom całej obsługi programu i przekazanie tego obowiązku ZUS-owi, koniec z jakąkolwiek papierologią, w tym wypłatami w gotówce, a także z obniżonymi świadczeniami. Takie zmiany rząd wprowadza w tym roku. Rząd uznał, że to właśnie ZUS jest najlepiej przygotowany do skutecznego obracania kwotą przekraczającą 40 mld zł rocznie.

Jeśli chodzi o harmonogram przejmowania programu 500+ przez ZUS, to wygląda to następująco:

REKLAMA
  • sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Organy te będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.,
  • od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze oraz będzie od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 r.

Jeśli chodzi o sprawy dotyczące świadczeń wychowawczych przysługujących z zastosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2022 r. Do 31 maja 2022 r. obsługą świadczeń wychowawczych podlegających koordynacji będzie zajmować się wojewoda, a organy samorządowe będą te świadczenia nadal wypłacać, do zakończenia okresu, na jaki zostały przyznane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA