1. bizblog
  2. Biznes

Nowy rodzaj kredytu dla małych firm. Przedsiębiorca bierze pieniądze, oddają je… jego klienci

Lokowanie produktu

Brzmi podchwytliwie, ale tak jest w istocie. Model Merchant Cash Advance nie jest w Polsce upowszechniony, ale obecna sytuacja może sprawić, że zainteresuje się nim wiele osób prowadzących własną działalność. Do zaciągnięcia takiej zaliczki gotówkowej nie trzeba zastawiać swojego majątku. Wystarczy umówić się z instytucją, która odpowiada za finansowanie, że spłata będzie następować w momencie, w którym klient zdecyduje się na zakup produktu lub usługi – czyli przedsiębiorca wygeneruje obrót.

03.11.2022
12:28
Nowy rodzaj kredytu dla małych firm. Przedsiębiorca bierze pieniądze, oddają je… jego klienci

Zamiast długotrwałego prześwietlania przez bank – decyzja w kilka minut. W miejsce stałej raty kredytu – określony procent, który pożyczkodawca potrąca sobie od każdej transakcji, którą sprzedawca finalizuje ze swoim klientem. W tym sensie można wręcz powiedzieć, że to ci drudzy (choć nieświadomie) spłacą zobowiązanie. Oczywiście klient nie ponosi odpowiedzialności i żadnych dodatkowych kosztów transakcji – odbywa się ona dla niego tak samo jak zawsze.

Właściwie nie do końca wiadomo, czy Merchant Cash Advance (MCA) można nazwać pożyczką gotówkową lub kredytem. Szukając w Internecie jakiejś konkretnej definicji, można znaleźć argumenty za tym, że MCA to, jak mówi zresztą jego angielska nazwa, raczej zaliczka niż kredyt. Instytucja finansująca umawia się bowiem z drugą stroną w następujący sposób: my dajemy ci pieniądze, ty obiecujesz nam pewien odsetek od przyszłych przychodów. Intrygujące? To przyjrzymy się temu bliżej.

Zobaczmy, jak wygląda to w przypadku polskiej niezależnej instytucji finansowej PragmaGO

PragmaGO współpracuje np. z Allegro, dzięki czemu sprzedawcy obecni na tej platformie większość formalności związanych z pozyskaniem finansowania na rozwój biznesu mają z głowy. Oferta finansowania zostanie dla nich spersonalizowana pod kątem statystyk m.in. z danych o obrotach uzyskiwanych w serwisie.

PragmaGO deklaruje jednak, że jest w stanie zaimplementować swoje rozwiązanie w dowolnym sklepie e-commerce, a integrację techniczną każdorazowo bierze na swoje barki. Źródłem wiedzy o obrotach sprzedawcy nie musi przy tym być sam serwis internetowy. Informacje mogą dostarczać również bramki płatnicze i terminale. Tego typu firmy mogą zostać partnerem PragmaGO i oferować w swoich środowiskach sprzedawcom pożyczkę MCA.

Okres spłaty jest ustalany indywidualnie, w zależności od możliwości finansowych spłacającego i wysokości obrotów firmy. Dostępne są dwa warianty – rata dzienna lub miesięczna. Decyzja dotycząca finansowania zapada nawet w ciągu trzech minut, a walutą rozliczeniową poza złotym może być także euro. Odnawialny limit sięga kwoty 150 tys. zł.

undefined

PragmaGO wspiera sektor MŚP od 25 lat. Poza Merchant Cash Advance spółka ma w swoim portfolio inne produkty z zakresu embedded finance: płatności odroczone, raty dla biznesu i e-skonto, które umożliwia sprzedaż faktur. O tych rozwiązaniach pisaliśmy w Bizblog.pl w tym miejscu.

Warto przy tym odnotować, że polska firma nie tylko wykorzystuje nowe technologie do usprawniania przepływu pieniędzy w MŚP, ale także zajmuje się ich wdrożeniami od strony technicznej

Wróćmy jednak na chwilę do MCA, bo wypadałoby jeszcze udzielić odpowiedzi na kilka ważnych pytań.

Na co można przeznaczyć te pieniądze?

W zasadzie – na wszystko, co związane z biznesem. Gotówka jest przelewana na konto sprzedawcy, a ten decyduje, na co ją przeznaczy.

Wspomniane rozwiązanie  jest przeznaczone przede wszystkim dla firm, które potrzebują zastrzyku finansowego na rozwój swojej działalności, a jednocześnie nie mają czasu, by bawić się w wypełnianie bankowej papierkologii. MCA to również atrakcyjna oferta dla przedsiębiorstw, które z różnych względów próbują przetrwać trudny dla siebie czas.

Zamiast wiązać sobie pętle na szyi i zaciągać kredyt pod zastaw własnego majątku albo firmowych aktywów, można uzależnić spłatę od wyników sprzedażowych. W trudnych czasach może to być dla wielu przedsiębiorców stosunkowo najbezpieczniejsze rozwiązanie.  

* Materiał powstał we współpracy z PragmaGO

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze