REKLAMA

Pracodawcy pod ścianą. Albo sięgną do kieszeni, albo czeka ich wielki odpływ

Badania No Fluff Job pokazują, że jedynie 27 proc. Polaków zarabia odpowiednio do swoich umiejętności. Trudno się dziwić, że aż 37 proc. planuje w tym roku zmienić pracę. Nowego pracodawcy szukają za pośrednictwem portali rekrutacyjnych oraz z polecenia znajomych. Są też tacy, którzy próbują to robić za pośrednictwem mediów społecznościowych, ale tylko 13 proc. z nich przyznaje, że w ten sposób znajduje zatrudnienie. 

Pracodawcy pod ścianą. Albo sięgną do kieszeni, albo czeka ich wielki odpływ
REKLAMA

No Fluff Jobs opublikował raport o rynku pracy w Polsce. i wynika z niego, że jedynie 27 proc. polskich pracowników i pracowniczek uważa, że w obecnym miejscu pracy otrzymuje wynagrodzenie adekwatne do ich umiejętności. 58 proc. uważa, że nie zarabia odpowiednio do kwalifikacji. Do tego – 23 proc. udało się w ciągu ostatniego roku wynegocjować podwyżkę, 26 proc. walczyło o podwyższenie pensji, ale bez sukcesu.

REKLAMA
 class="wp-image-2572027"

Pracownicy nie są zadowoleni z wynagrodzeń

Mimo że tak wiele osób jest niezadowolonych z obecnego wynagrodzenia, to 54 proc. z nich nie ma na razie zamiaru zmieniać pracy. Kolejne 37 proc. planuje taką zmianę jeszcze w tym roku, a niemal co 10. osoba wciąż się waha. Możliwości utraty zatrudnienia boi się mniej niż ¼ badanych, a 62 proc. nie widzi powodu do takich obaw.

 class="wp-image-2572030"

Liczba ofert zatrudnienia adresowanych do pracowników i pracowniczek w drugim kwartale roku spadła o prawie 28 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału. Jednak, patrząc w dłuższej perspektywie, widać, że rynek jest bardzo zmienny, a liczba ogłoszeń o pracy układa się w kształt sinusoidy – mówi Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Ekspert zauważa, że dane GUS prognozują odbicie jesienią, a patrząc całorocznie, potwierdzają, że zatrudnień w tym roku powinno być czterokrotnie więcej niż zwolnień.

Więcej wiadomości na temat rynku pracy można przeczytać poniżej:

Gdzie Polacy najczęściej szukają pracy?

Eksperci twierdzą, że prawie aktywnych zawodowo Polaków i Polek podczas poszukiwań pracy korzysta z portali z ogłoszeniami, a 51 proc. przyznaje, że faktycznie w ten sposób znalazło zatrudnienie.

Równie skuteczne wydają się polecenia od znajomych. Z tej formy poszukiwania pracy korzysta 49 proc., a skuteczność tego kanału jest również wysoka, bo na poziomie 48 proc. - komentuje Tomasz Bujok.

REKLAMA

Uważa on, że natomiast najmniej skuteczne okazuje się szukanie zatrudnienia za pośrednictwem mediów społecznościowych, np. na LindedIn. Z tej formy poszukiwań korzysta co czwarta badana osoba, jednak skuteczna okazała się ona tylko w przypadku 13 proc.

Raport powstał na podstawie badania DIY wykonanego na platformie Omnisurv by IQS w dniach 08-11.08.2024 r. na reprezentatywnej próbie osób aktywnych zawodowo w wieku od 18 do 64 lat.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA