REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Chcesz pracować zdalnie? Oto jaki wybrać kraj i dlaczego Polska wypada na tym polu tak blado

Polska wylądowała na 33 miejscu w rankingu. Wśród 50 krajów nasza ojczyzna wyróżnia się polu cyberbezpieczeństwa (na plus) i korzystania z VPN-u (przedostatnie miejsce).

05.02.2023
15:46
Chcesz pracować zdalnie? Oto jaki wybrać kraj i dlaczego Polska wypada na tym polu tak blado
REKLAMA

Proxyrack, firma zajmująca się infrastrukturą internetową opublikowała ranking najbezpieczniejszych krajów dla pracowników zdalnych. Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii wraz z pozycją Polski w rankingu.

REKLAMA
  • Korzystanie z VPN-u: Zjednoczone Emiraty Arabskie (84,38 proc. mieszkańców), Polska na 49 miejscu (7,34 proc. mieszkańców),
  • Dostęp do internetu: Singapur (99,7 proc. mieszkańców), Polska na 32 miejscu (84,61 proc. mieszkańców),
  • Indeks cyberbezpieczeństwa: Grecja (96,1/100), Polska na 10 miejscu (87,01),
  • Hotspoty 5G: Słowenia (200,38 na 100 tys. mieszkańców), Polska na 23 miejscu (3,8 na 100 tys. mieszkańców),
  • Index szczęśliwości: Finlandia (7,82/10, Polska na 36 miejscu (6,12/10),
  • Przeciętna pensja: Szwajcaria (5,88 tys. dol.), Polska na 31 miejscu (1,041 tys. dol.).

Szwajcaria, Holandia i Wielka Brytania - to czołówka rankingu najlepszych krajów do pracy zdalnej

Trójka liderów ląduje w czołówce prawie każdej kategorii. Wyjątkiem jest tu korzystanie z VPN-a (instaluje go niewielu Szwajcarów) i dostęp do technologii 5G, gdzie Holandia zdecydowanie mogłaby popracować nad infrastrukturą.

Poza Europą wyróżnia się Singapur i Stany Zjednoczone. Co ciekawe, wysoko - bo na 14 miejscu - jest Arabia Saudyjska. Z kolei na niskim, 47 miejscu, ląduje Tajlandia, popularny cel podróży dla ekspatów. Ranking wydaje się bowiem zakładać, że pracować zdalnie można jedynie w kraju, gdzie się zarabia, co często nie odpowiada rzeczywistość.

Praca zdalna za granicą wydaje się normą w czasach po-covidowych

Tym samym umieszczenie średniej płacy w rankingu "home-office'owych destynacji" wydaje się błędem. Znacznie częściej można trafić na specjalistów IT, którzy pracują dla firm na Zachodzie, ale mieszkają np. na Bali. Owszem, będzie ich obchodziło podejście do cyberbezpieczeństwa czy dostęp do szybkiego internetu, ale o wiele ważniejsze wydaje się podejście mieszkańców do ekspatów, łatwość w zdobyciu wizy czy wynajęciu mieszkania.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA