Pompy ciepła kontra pellet. Polacy nie mają o tym pojęcia: mamy ostry konflikt w OZE
Przepychanki przybrały na sile. Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów ZUM miała naprawić program Czyste Powietrze i sprawić, że do Polaków w końcu zaczną trafiać odpowiednie, certyfikowane i przebadane urządzenia grzewcze. Niestety na razie jest jeszcze gorzej, niż było. Organizacje branżowe, reprezentujące producentów różnych urządzeń grzewczych, skoczyły sobie do gardeł i nawzajem się oskarżają. Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza coś z tym zrobić? W końcu tu chodzi o ogromne pieniądze, za które resort pośrednio odpowiada.

Na polskim rynku OZE robi się coraz goręcej. Po jednej stronie barykady ustawiła się Izba Gospodarcza Urządzeń OZE (IGU OZE), która chce pełnej dostępności raportów technicznych ramach jest ZUM.
Czy przejrzystość programu stanie się ofiarą interesów zewnętrznych? - pyta IGU OZE.
Do tablicy wzywa między innymi Stowarzyszenie Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz związek pracodawców AGD, reprezentujący producentów i importerów AGD i HVAC w Polsce - APPLiA Polska.
Raporty z badań technicznych. Polska wyjątkiem?
Paweł Lachman, prezes PORT PC, oskarża IGU OZE o manipulację. I odbija piłeczkę, pytając, dlaczego IGU OZE nie walczyła o utrzymanie europejskich certyfikatów jakości, bez których firmy nie są stanie w praktyce eksportować do krajów UE?
Z prośbą o komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się też do Radosława Maja z APPLiA Polska.
To jakieś nieporozumienie. Badania techniczne nie są nigdzie indziej publicznie dostępne. Nasz kraj jest wyjątkiem. Producenci urządzeń nie godzą się na to, bo nie chcą zdradzać swoich rozwiązań i swojego know-how - twierdzi przedstawiciel związku producentów AGD i HVAC w Polsce.
I zastanawia się, jaki jest cel tej akcji.
Część producentów, właśnie przez ten dziwny wymóg dotyczący raportów technicznych, nie zdecydowała się na obecność na liście ZUM - przekonuje Radosław Maj.
Europejska organizacja pomp ciepła nieobiektywna
Reprezentant APPLiA Polska zauważa, że na liście ZUM są urządzenia, których nie ma w europejskiej bazie EPREL (European Registry for Energy Labelling), która jest obowiązkowa od 2019 r. Wytyka też drugiej stronie, że na spotkania w sprawie pomp ciepła, które organizowane było w 2024 r. przez sejmową Komisję do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, nikt poza IGU OZE nie dostał zaproszenia. Czy IGU OZE reprezentuje tych producentów, których w EPREL nie ma? Zadaliśmy w tej sprawie pytania, czekamy na odpowiedzi.
Każde urządzenie – niezależnie czy to pompa ciepła, czy kocioł – powinno mieć publicznie dostępny raport z badań potwierdzający jego realne parametry. Skoro kotły na pellet podlegają tak surowym regulacjom, to dlaczego pompy ciepła miałyby być wyjątkiem? Zasady muszą być równe dla wszystkich: Skoro mamy nowoczesne kotły z badaniami, listą ZUM, to czemu pompy ciepła nie miałyby podlegać tym samym wymaganiom? - pyta na platformie X Adam Nocoń, prezes IGU OZE.
IGU OZE podkreśla, że stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu prywatnych europejskich certyfikatów, takich jak EHPA-Q. A wszystko dlatego że - jak twierdzi IGU OZE - członkowie zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA), które nadzoruje certyfikację EHPA-Q, są bezpośrednio powiązani z największymi producentami pomp ciepła w Europie.
I tak na przykład Patrick Crombez, szef EHPA, jest jednocześnie dyrektorem generalnym ds. ogrzewania i odnawialnych źródeł energii w Daikin Europe NV. Z kolei Enrique Vilamitjana, członek zarządu EHPA, jest dyrektorem zarządzający Panasonic Heating & Cooling Solutions, Barbara Priesching, jako członek zarządu EHPA, związana jest z Vaillant Group.
Więcej o pompach ciepła przeczytasz na Spider’s Web:
A co z raportami z badań technicznych i obawami o dostęp do poufnych informacji technicznych, czego mają zaciekle strzec producenci?
IGU OZE stanowczo sprzeciwia się tej narracji. Brak dostępu do pełnych raportów oznacza brak transparentności w branży i ograniczenie dostępu do rzetelnych informacji dla producentów oraz klientów. Jednocześnie EHPA nie ma żadnych obiekcji, aby to właśnie ona certyfikowała produkcję pomp ciepła pod pretekstem nadania certyfikatu EHPA-Q, kontrolowanego przez największe europejskie koncerny - odpowiada IGU OZE.
W oczekiwaniu na reakcję Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Walka idzie już na noże. Bo też jest się o co bić. Obecność na liście ZUM dla producenta urządzeń grzewczych oznacza pełny dostęp do beneficjentów programu Czyste Powietrze, w którym nabór wniosków na nowo ma ruszyć 31 marca 2025 r. Prawdopodobnie dlatego jesteśmy świadkami tej konfrontacji. Co na to Ministerstwo Klimatu i Środowiska? Na razie resort nie reaguje. Warto mieć jednak na uwadze, że takie awantury, zwłaszcza przy okazji wielkiego sprzątania w programie Czyste Powietrze, nikomu nie są potrzebne. Naprawdę tak trudno się spotkać przy jednym stole i wszystko obgadać?