REKLAMA

Miliard dla rolników. Miastowi im pozazdroszczą

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaczął znowu przyjmować wnioski w ramach programu „Energia dla wsi”. Tym razem zabezpieczono na ten cel miliard złotych. Pieniądze można będzie uzyskać na instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe, elektrownie wodne, magazyny energii, a także - cieszące się ciągle największą popularnością - biogazownie.

energia-dla-wsi-nabor-wnioskow
REKLAMA

Program „Energia dla wsi” realizowany jest w latach 2022–2030. Jak przekonuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki właśnie tej inicjatywie zwiększy się dostępność oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich. Całkowity budżet wynosi 3 mld zł, ale na potrzeby właśnie uruchomionego drugiego naboru wniosków przygotowano 1 mld zł. Jak informuje NFOŚiGW, prowadzony będzie do 19 grudnia 2025 r. lub do wyczerpania środków. Finansowanie pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego, który zasilono środkami ze sprzedaży 4,5 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami ETS.

REKLAMA

Program niesie ze sobą efekt ekologiczny – zmniejszenia wpływu gospodarstw rolnych na środowisko, zwiększa efektywność ekonomiczną gospodarstwa. Daje również efekt społeczny, bo wspiera rozwój spółdzielni energetycznych na terenach wiejskich - przekonuje Paulina Hennig-Kloska, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Energia dla wsi, czyli kasa na panele, wiatraki i magazyny

Do tej pory największym zainteresowaniem wnioskujących do programu „Energis dla wsi” cieszyły się biogazownie rolnicze, dzięki którym - na co zwraca uwagę Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW - mamy do czynienia z gospodarką o obiegu zamkniętym. Ale można też starać się o dofinansowanie do innych inwestycji energetycznych: w instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe, elektrownie wodne, a także w magazyny energii. 

Uniezależniamy się od importowanych paliw kopalnych oraz wpływu krajów trzecich - akcentuje Hennig-Kloska.

Aplikując do drugiego naboru wniosków do programu „Energia dla wsi”, można będzie uzyskać dotację w wysokości od 45 do 65 proc. kosztów kwalifikowanych oraz pożyczkę, maksymalnie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Pieniądze dla rolników i spółdzielni energetycznych

O takie pieniądze w programie „Energia dla wsi” mogą starać się rolnicy indywidualni i spółdzielnie energetyczne, a także jej członkowie, którzy są przedsiębiorcami. Można też wnioskować w imieniu gospodarstwa rolnego oraz działu specjalnej produkcji rolnej. 

Więcej o energii przeczytasz na Spider’s Web:

W przypadku osoby fizycznej, gdy instalacja OZE będzie służyła prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii, beneficjentem programu może być rolnik z zarejestrowaną daną działalnością - zaznacza NFOŚiGW.

Wnioskujący powinni pamiętać, że niekwalifikowane do takiej pomocy finansowej są elementy, które nie są niezbędne do produkcji (a nie konsumpcji) energii, jak np. suszarnia wykorzystująca ciepło w biogazowni, czy beczkowóz do pofermentu. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA