REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Polacy wypięli się na Chorwację. Patrzcie, gdzie teraz się lata

Malta to dobry kraj zarówno na krótkie wypady tzw. city break, jak i dłuższe urlopy. Polacy pokochali ten kierunek za dobrą pogodę przez cały rok, a dodatkowym atutem są częste loty w niewygórowanej cenie. Maltańska Organizacja Turystyczna (Malta Tourism Authority - MTA) podsumowała pierwszy kwartał bieżącego roku. Polscy turyści znaleźli się już na podium europejskich nacji.

01.06.2024
15:22
Polacy wypięli się na Chorwację. Patrzcie, gdzie teraz się lata
REKLAMA

Dla maltańskiej turystyki rok 2024 stoi pod znakiem przełączenia się na tryb cała naprzód. Po odbudowaniu się po pandemii, a następnie osiągnięciu historycznych wyników w roku 2023, gdzie została przełamana bariera 3 miliona turystów, ten śródziemnomorski kraj zmierza w stronę kolejnych wzrostów. Wzrostów osiąganych dzięki turystom z Polski.

REKLAMA

Dzięki Polakom Maltańska gospodarka ostro wystrzeliła

Według danych MTA, od stycznia do marca 2024 r. Maltę odwiedziło 61,7 tys. polskich turystów. To o 25 tys. więcej (wzrost o 70 proc.) niż w analogicznym okresie 2023 r. Przełożyło się to na znaczący wzrost wpływów do maltańskiej gospodarki. W pierwszym kwartale 2024 r. polscy turyści zasilili ją kwotą 35 mln euro (w porównaniu do 23 mln euro w 2023 r.).

Ogromny wzrost zainteresowania Maltą wśród polskich odbiorców wynika z jednej strony z rozbudowanej i dostępnej przez cały rok siatki bezpośrednich połączeń lotniczych realizowanych z największych miast tj.: Warszawa, Katowice, Poznań, Wrocław, Kraków, Gdańsk - podkreśla John Mary Attard regionalny dyrektor biura MTA Warsaw.

I dodaje, że z drugiej strony pozycjonowanie Malty jako kierunku całorocznego, oferujący bogatą ofertę turystyczną o różnych porach roku, zdaje swój egzamin. To sprawia, że staje się ona celem podróży wielokrotnego wyboru.

Więcej o podróżach można przeczytać poniżej:

Polscy turyści na podium rankingu podróży na Maltę

Całoroczny kierunek Malty wśród polskich odbiorców potwierdzają wewnętrzne dane MTA. Według nich rozłożenie ruchu turystycznego z Polski na Maltę rozkłada się w miarę równomiernie na wszystkie pory roku. Dla przykładu okres letni, który trwa od czerwca do końca sierpnia, odpowiada tylko za 24 proc. całego rocznego ruchu turystycznego z Polski.

Ten imponujący wynik, który wyniósł 61,7 tys. turystów, oznacza awans Polski na podium w rankingu europejskich nacji. W porównaniu do zeszłego roku, kiedy Polacy zajmowali 4. miejsce, obecnie plasują się na 3. pozycji, wyprzedzając Francuzów (39 tys.) i Niemców (44 tys.) - komentuje John Mary.

Podkreśla też, że polscy turyści nieprzerwanie okupują to miejsce na podium już od grudnia 2023 r.

Pierwsze miejsce zajmują Brytyjczycy (108 tys.), a drugie Włosi (91 tys.). Pierwsza trójka nacji europejskich odpowiadała za 44 proc. ogółem turystów odwiedzających Maltę w pierwszym kwartale 2024 r. - dodaje regionalny dyrektor biura MTA Warsaw.

REKLAMA

Według prognoz MTA, w 2024 r. Maltę odwiedzi jeszcze więcej gości z Polski niż w 2023 r. (167 tys.). Awans i utrzymanie się polskich turystów na 3. miejscu wśród europejskich nacji z pewnością przyczyni się do osiągnięcia tego celu.

Sektor turystyczny na Malcie odpowiada za 30 proc. PKB gospodarki tego śródziemnomorskiego kraju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA