REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Ryanair dzieli i rządzi. Katowice z nowymi połączeniami, Modlin traci 10 tras i samoloty

Irlandzka tania linia lotnicza ogłosiła nowy rozkład lotów z Katowic, w którym pojawiło się pięć nowych tras, a lotnisko w Pyrzowicach będzie mieć bazę już trzeci samolot przewoźnika. Katowicki port lotniczy jest kolejnym po krakowskim, który został nagrodzony przez Ryanaira za odpowiadającą mu politykę, ale wśród polskich lotnisk jest też takie, które Irlandczycy regularnie ganią i karzą odbieraniem tras i samolotów. Chodzi oczywiście o Modlin.

06.03.2024
15:54
Ryanair nagradza i karze. Katowice z nowymi połączeniami, Modlin traci 10 tras i samoloty
REKLAMA

Ryanair ogłosił nowy rozkład lotów dla Katowic na sezon 2024. Do dotychczasowych piętnastu tras dodano kolejnych pięć, dzięki czemu linia lotnicza będzie wykonywać na tym lotnisku ponad 160 lotów tygodniowo. Przewoźnik ogłosił przy okazji, że zbazuje na tegoroczne lato dodatkowy samolot na tym lotnisku.

REKLAMA

Nowe trasy to połączenia do Alicante w Hiszpanii, do Bari we Włoszech, na Maltę, na lotnisko Fiumicino w Rzymie oraz do Zadaru w Chorwacji.

Nowe połączenia Ryanaira z Katowic

W tym roku Ryanair zainwestuje rekordową kwotę 4,2 mld dolarów w Polsce, zapewniając wzrost w całej Polsce poza jednym zauważalnym wyjątkiem – Modlinem. Ryanair, największa linia lotnicza w Europie i Polsce, z radością potwierdza swój status największej linii lotnicza w Polsce, podczas gdy inne linie lotnicze albo odmawiają, albo nie są w stanie przywrócić przedpandemicznych połączeń lub generować wzrostu – mówi Jason McGuinness, chief commercial officer w Ryanairze.

Linia lotnicza deklaruje, że jest zaangażowana w przyszły rozwój i inwestycje w Katowicach, dlatego postanowiła powiększyć letnią siatkę połączeń z tego lotniska do rekordowego poziomu. Na lotnisku będą stacjonować trzy samoloty Ryanaira, a dodatkowa maszyna to według firmy dodatkowe 100 mln dol. inwestycji. Przewoźnik podkreśla, że jego obecność w Katowicach oznacza pracę dla 800 osób w regionie – między innymi dla pilotów, personelu pokładowego i inżynierów.

Więcej o rynku lotniczym przeczytacie w tych tekstach:

Jestem przekonany, że pięć nowych kierunków Ryanaira z Katowice Airport będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególnie że są to trasy na południe Europy. Rozwój bazy Ryanaira na katowickim lotnisku jest możliwy m.in. dzięki odpowiedniej przepustowości infrastruktury portu, a wiemy, że ma to duże znaczenie dla naszych partnerów – mówi z kolei Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Szef pyrzowickiego portu lotniczego zdradza, że w 2028 roku oddany do użytku zostanie nowy terminal pasażerski, co ma pozwolić utrzymać wysoki poziom przepustowości tego lotniska.

Bo opłaty lotniskowe były za wysokie

O ile polityka Katowice Airport spotyka się z uznaniem Ryanaira, który nie szczędzi temu lotnisku pochwał i nowych inwestycji, podwarszawskie lotnisko Modlin kolejny raz zostało przez Irlandczyków zrugane za nieodpowiadające im działania i... poziom opłat lotniskowych. Port lotniczy straci w tym roku aż dziesięć tras, tracąc około jednej piątej ruchu, a dodatkowo odebrane mu zostaną dwa stacjonujące tam samoloty Ryanaira.

Podczas gdy Ryanair kontynuuje inwestycje i rozwój tras i ruchu w Katowicach i w całej Polsce, Modlin straci 10 tras, 2 samoloty i będzie miało o 20 proc. mniej ruchu, co prowadzi do utraty ponad 1 mln miejsc w tym roku. Winę za to ponosi bezpośrednio zespół zarządzający lotniskiem Modlin, który nie zainwestował w efektywną rozbudowę terminala ani nie wprowadził konkurencyjnych opłat lotniskowych, jak robią to inne lotniska w Europie i w Polsce – przekonuje Jason McGuinness.

To jeszcze nie wszystko. Menedżer Ryanaira ostrzega, że bezczynność zespołu zarządzającego lotniskiem Modlin będzie miała długoterminowe konsekwencje dla ruchu, turystyki i miejsc pracy w regionie mazowieckim.

REKLAMA

Wzywamy akcjonariuszy lotniska do pilnej interwencji lub ryzyka dalszej utraty połączeń, miejsc pracy i korzyści ekonomicznych dla regionu – mówi przedstawiciel Ryanaira.

Warto przypomnieć, że tydzień temu Ryanair ogłosił plany związane z lotniskiem w Balicach, dzięki którym Kraków Airport będzie mieć największą siatkę połączeń w swojej historii, a także stanie się największą bazą tego przewoźnika nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Lotnisko dostało cztery nowe połączenia, ma obsłużyć o jedną czwartą pasażerów więcej. Dodano też kolejne dwa samoloty bazujące w porcie lotniczym.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: 4 dni temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA