REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Prezent od firmy, który uszczęśliwi Polaka. Ucieszy bardziej niż podwyżka pensji

Aż sześciu na dziesięciu pracowników, mając do wyboru dobry pakiet medyczny i podwyżkę o tej samej wartości, wybierze pierwszą opcję wynika z wyników badania udostępnionego przez Enel-Med. Największe zainteresowanie rozszerzoną opieką medyczną wykazuje pokolenia X, czyli urodzeni w latach 1965-1980.

11.12.2023
12:29
Prezent od firmy, który uszczęśliwi Polaka. Ucieszy bardziej niż podwyżka pensji
REKLAMA

Co wybierasz: pakiet medyczny premium czy podwyżkę pensji w wysokości 160 zł brutto miesięcznie – na tak podstawione pytanie badani w zdecydowanej większości postawili na opcję numer jeden (62 proc. wskazań). 38 proc. respondentów wybrałoby wyższą pensję – takie są dokładne wyniki badania.

REKLAMA

Opieka zdrowotna coraz droższa

Enel-Med przytacza dane Narodowego Funduszu Zdrowia, z których wynika, że refundacja świadczeń i leków w 2022 r. pochłonęła o 27 mld zł więcej niż rok wcześniej, a średnia wartość refundacji w przeliczeniu na pacjenta sięgnęła 3,5 tys. zł o 900 zł więcej niż rok wcześniej. Alina Smolarek, dyrektorka HR w Centrum Medycznym Enel-Med, zauważa, że to najlepszy dowód na to, jak szybko drożeje opieka medyczna.

Nie dziwią zatem wyniki zrealizowanego przez nas badania, z którego wynika, że większość pracowników wybrałoby dobry pakiet medyczny, a nie podwyżkę wynagrodzenia w wysokości wartości tego pakietu – wskazuje.

I dodaje, że inwestycja w rozszerzoną opiekę, która może początkowo wydawać się droga, to zapobieganie chorobom dzięki dostępowi do licznych badań oraz pełna diagnostyka medyczna w przypadku wystąpienia problemu zdrowotnego.

W dłuższej perspektywie to ogromne oszczędności dla portfela całej rodziny – przekonuje Alina Smolarek.

Młodzi chcą więcej zarabiać, starsi dbają o zdrowie

Enel-Med w komentarzu do badania zauważa, że tak duże zainteresowanie pakietami medycznymi oznacza, że zdrowie dla Polaków stało się priorytetem, ale zaznacza, że w zależności od wieku badanych ujawniają się duże różnice w podejściu do tego problemu.

Więcej wiadomości na temat zdrowia Polaków

47 proc. Polaków od 18. do 25. roku życia wybrałoby rozszerzoną opiekę medyczną, a 53 proc. podwyżkę w wysokości 160 zł brutto. Natomiast w grupie wiekowej 56-65 lat aż 75 proc. osób opowiada się za rozszerzonym pakietem medycznym, a tylko 25 proc. chce więcej zarabiać. Warto wyróżnić grupę między 36. a 45. rokiem życia, ponieważ tu występuje przełom zapotrzebowania na lepszą opiekę zdrowotną (66 proc.) – informuje Enel-Med.

I dodaje, że dla obu płci rozszerzone pakiety medyczne są niemal tak samo ważne. Z badania wynika, że 60 proc. mężczyzn wybrałoby właśnie tę opcję zamiast podwyżki, u kobiet tendencja jest o 3 punkty procentowe wyższa.

Ciekawe, że zgodnie z danymi NFZ, w zeszłym roku więcej kosztowało leczenie panów (3474,61 zł) niż pań (3279,12 zł) – zauważają autorzy badania.

Rozszerzony pakiet medyczny

Enel-Med tłumaczy, że w rozszerzonym pakiecie medycznym znajduje się nie tylko podstawowa opieka zdrowotna, obejmująca dostęp do internisty, lekarza rodzinnego, okulisty, ginekologa czy licznych badań, ale również wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgiczne wykonywane w trybie jednego dnia, rozszerzony zakres zabiegów ambulatoryjnych czy usługi rehabilitacyjne.

REKLAMA

To także dodatkowe szczepienia ochronne, kompleksowa opieka profilaktyczna stomatologiczna oraz szeroki wachlarz badań diagnostycznych.

Analiza potrzeb pracowników w obszarze opieki zdrowotnej pozwala pracodawcom dostosować pakiet medyczny do realnych oczekiwań zatrudnionych. Działania te nie tylko zwiększają zaangażowanie pracowników, lecz także przyczyniają się do redukcji absencji związanej ze zdrowiem oraz zwiększenia produktywności – zapewnia Alina Smolarek z Enel-Medu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA