REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

A więc tak wygląda dno? Drogi prąd i strach przed blackoutem dobijają polski przemysł

S&P Global Market Intelligence opublikował w poniedziałek PMI Polski. Po sierpniowym tąpnięciu indeks nieco odbił, ale nastroje wśród przedsiębiorców są minorowe, a ekonomiści ostrzegają, że najgorsze dopiero przed nami.

03.10.2022
10:25
A więc tak wygląda dno? Drogi prąd i strach przed blackoutem dobijają polski przemysł
REKLAMA

Indeks PMI dla polskiego przemysłu wzrósł we wrześniu do 43 pkt. z 40,9 w sierpniu. Analitycy spodziewali się pogłębienia spadków, więc najnowszy odczyt można uznać niespodziankę.

REKLAMA
 class="wp-image-1929922"

Marna to mimo wszystko pociecha, bo taki odczyt wskazuje na szybkie kurczenie się sektora wytwórczego w naszym kraju. Dość powiedzieć, że miesiąc temu mielimy najgorszy wynik ze wszystkich badanych krajów.

Komentując wrześniowe dane dotyczące Polski ekonomista S&P Global Market Intelligence Paul Smith zwrócił uwagę, że wskaźniki produkcji i nowych zamówień (dwa spośród pięciu subindeksów, na podstawie których wyliczany jest PMI – przyp. red.) znów odnotowały bardzo słabe wyniki.

Optymizm biznesowy jest wciąż niewielki, a firmy coraz szybciej redukcją miejsca pracy, aby mieć większą kontrolę nad kosztami w obliczu wysokiej presji inflacyjnej. Szczególnie niepokojące dla firm będzie ponowne przyspieszenie inflacji kosztów produkcji, która wzrosła we wrześniu po raz pierwszy od marca wraz z galopującymi cenami energii – podkreślił Paul Smith.

PMI spada, produkcja przemysłowa może wylądować blisko zera

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uważają, że koniec roku przyniesie wyniki bliskie stagnacji.

Pesymistyczne nastroje widoczne są w całej Europie. Komentarz wskazuje na niską ocenę zarówno wśród przyszłych zamówień oraz bieżącej produkcji. Słabsze są też oceny zatrudnienia. Ponad to przedsiębiorcy dostrzegają słabnącą konsumpcję klientów. Istotnym problemem utrudniającym funkcjonowanie sektora pozostają rosnące koszty – komentuje dane S&P Sebastian Sajnóg z PIE.

Jak dodaje, perspektywy dla polskiego przemysłu pogarszają wzrosty cen energii oraz obawy o przerwy w zasilania w trakcie nadchodzącej zimy. Ekspert PIE zwraca jednak uwagę, że pomimo pesymizmu bijącego z poniedziałkowych danych o PIE aktywność przemysłowa wciąż pozostaje dość wysoka. W sierpniu produkcja przemysłowa według GUS wzrosła o 10,9 proc., a lepsze wyniki uzyskało 30 z 34 branż.

 class="wp-image-1929925"

Spadki zamówień odnotowują przede wszystkim producenci dóbr trwałych: dostawcy elektroniki, przedsiębiorstwa z branży meblarskiej. Spodziewamy się wyraźnego spowolnienia w przemyśle w czwartym kwartale. W listopadzie i grudniu wzrost produkcji będzie niewielki, a wyniki zbliżone będą do około 1,5 proc. rok do roku – zapowiada analityk PIE.

Wskaźnik S&P Global PMI Polski Sektor Przemysłowy określany jest na podstawie wywiadów przeprowadzanych z przedsiębiorcami. Na ich podstawie określane są wartości pięciu subindeksów:

REKLAMA
  • nowych zamówień
  • produkcji
  • zatrudnienia
  • czasu dostaw
  • zapasów pozycji zakupionych

Następnie na ich podstawie określana jest wartość głównego wskaźnika. Autorzy przyjęli, że wartość neutralna to 50 pkt. Powyżej mamy do czynienia z rosnącą aktywnością w sektorze, poniżej z jej spadkiem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA