1. bizblog
  2. Zakupy

Najnowszy trend zakupowy: płatności odroczone. Wszystko co musisz o nich wiedzieć

Lokowanie produktu: Totalmoney.pl

Doświadczeni eksperci finansowi przygotowali kolejne publikacje na temat interesujący wszystkich Polaków. Tym razem na tapet trafiły płatności odroczone, które z miesiąca na miesiąc cieszą się coraz większą popularnością wśród rodzimych konsumentów.

17.07.2023
16:05
Najnowszy trend zakupowy: płatności odroczone. Wszystko co musisz o nich wiedzieć

No ładny jest. Do tego z niezłym rabatem. Dobrze leży w dłoni. Ekran o wiele lepszy... Smartfon na witrynie sklepowej kusi, ale domowy budżet nie dopnie się po takim nieoczekiwanym zakupie. Do wypłaty jest jeszcze kilka dni, z kolei promocja kończy się już jutro. W takiej sytuacji wielu Polaków korzysta z płatności odroczonych. Kup teraz, zapłać później - nośne hasło trafia do wyobraźni wielu z nas. Czy jednak płatności odroczone są bezpieczne i powinniśmy na nich polegać?

Czytaj też: BNPL - co to jest?

W lutym 2023 roku ponad 370 tysięcy Polaków nabyło coś korzystając z płatności odroczonej.

W ostatnim roku liczba Polaków korzystających z płatności odroczonych urosła o zawrotne 180 proc. Coraz więcej obywateli naszego kraju przekonuje się do tego rozwiązania, widząc w nim szybką, czytelną i opłacalną alternatywę wobec pożyczek lub zakupu na raty. Tak wynika z raportu PŁATNOŚCI ODROCZONE: Jak korzystać i na co zwrócić uwagę? wydanego przez Totalmoney.pl. we współpracy z ekspertami z zakresu e-commerce oraz finansów. Raport jest darmowy i można go zarówno przeczytać, jak również obejrzeć, w formie wideo na platformie YouTube:

Co najczęściej kupują Polacy przy użyciu płatności odroczonych? W raporcie Totalmoney.pl. znajdziemy profil polskiego użytkownika, z klarownym podziałem na wiek czy wykształcenie. Z raportu dowiemy się również jakie produkty najchętniej kupujemy przy użyciu odroczonych płatności, a także jaka jest średnia kwota zakupu z wykorzystaniem tej metody. Uchylę rąbka tajemnicy i zdradzę, że odzież i elektronika wiodą wyraźny prym.

"Wzrost cen o kilkanaście procent w skali roku powoduje, że za zakupy warte tysiąc złotych oddajemy po miesiącu tysiąc, którego faktyczna siła nabywcza jest już niższa. Poza tym, jest ryzyko, że cena wymarzonego towaru wzrośnie, zanim na koncie pojawią się pieniądze."

Grzegorz Zakrzewski, dyrektor w Allegro.pl dla Totalmoney.pl

Dla mnie bardzo ciekawą częścią raportu była ta poświęcona motywacji stojącej za korzystaniem z płatności odroczonych. Jak wynika z raportu Totalmoney.pl, głównym powodem wcale nie jest brak środków do dyspozycji. Dowiedziałem się, że Polscy konsumenci preferują to narzędzie m.in. z powodu... łatwych zwrotów. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że to nie nasze środki są zawieszone w procesie zwrotu. Ciekawych powodów do korzystania z odroczonych płatności przez Polaków jest więcej, dlatego odsyłam was do e-booka oraz wideo.

No dobrze, ale czy płatności odroczone są bezpieczne? Jakie są wynikające z nich zagrożenia? No i czym to się opłaca?

Na te pytania odpowiadają finansowi eksperci zaproszeni do udziału w raporcie. Autorytety dają nam serię wskazówek oraz dobrych porad. Przykładowo, odroczone płatności są świetnym rozwiązaniem dla młodych konsumentów, którzy przy pomocy tego narzędzia budują pozytywną historię kredytową w BIK.

Z drugiej strony eksperci podkreślają: mamy do czynienia z kredytem. Drobnym bo drobnym, bez oprocentowania, ale trzeba go spłacić. Oznacza to, że konsumenci muszą realnie oceniać swoje możliwości finansowe. Tymczasem wielu Polaków traktuje płatności odroczone jako zwykłą formę płatności, co nie jest prawdą, jeśli spojrzymy na ten instrument z perspektywy obowiązujących rozwiązań prawnych.

"Odroczenie płatności to forma finansowania zakupu, która tworzy zobowiązanie po stronie konsumenta. Po pierwszym darmowym okresie bezodsetkowym klient może zdecydować o zamianie zobowiązania na kredyt ratalny. Niestety, nie wszyscy mają świadomość, że de facto stają się wówczas kredytobiorcami. Jeśli do braku tej świadomości dochodzi duża liczba transakcji BNPL, a zakupy mają też charakter impulsywny, łatwo stracić panowanie nad sytuacją."

dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dla Totalmoney.pl

Znacznie, znacznie więcej ciekawostek, dobrych rad oraz cennych informacji o płatnościach odroczonych znajdziecie w bezpłatnym e-booku oraz przystępnym materiale na YouTube. Obie formy publikacji zostały tak przygotowane, by były jasne, zrozumiałe i ciekawe dla każdego odbiorcy, niezależnie od jego wiedzy ekonomicznej.

Raport PŁATNOŚCI ODROCZONE: Jak korzystać i na co zwrócić uwagę? jest częścią przydatnego, darmowego cyklu Dwie strony monety.

Dwie strony monety to nowa seria o ważnych zagadnieniach ze świata finansów i ekonomii. Dlaczego akurat „Dwie strony monety”? Eksperci Totalmoney.pl zbudowali kompetencje dopasowując oferty instytucji finansowych do potrzeb internautów przy pomocy znanej porównywarki internetowej. Z jednej strony ludzie. Z drugiej firmy i instytucje. To dwie strony tego samego rynku finansowego, a nowa seria ma ukazywać kluczowe zagadnienia z obu perspektyw. Ten dualizm jest dodatkowo wyrażony w samej formie publikowania epizodów: na YouTube oraz w formie e-booka.

Aby poznać Dwie strony monety w formie krótkiego, konkretnego materiału wideo, wystarczy odwiedzić kanał Totalmoney.pl w serwisie YouTube. E-book pobierzemy natomiast po wpisaniu adresu skrzynki mail, na którą trafia link umożliwiający bezpłatne pobranie cyfrowego dokumentu. Dlatego warto obserwować konto Totalmoney.pl na YouTube oraz wpisać się na e-bookowego newslettera.

Lokowanie produktu: Totalmoney.pl
Najnowsze
Zobacz komentarze