REKLAMA

PKP Intercity ustanowiło rekord prędkości. Autem nie macie szans z pociągiem

Jest już jesienny rozkład jazdy PKP Intercity. Pojawiły się nowe połączenia do Szczecina, Poznania i Wrocławia, oraz bezpośredni szybki przejazd między Łodzią, Warszawą i Białymstokiem oraz więcej pociągów do Zakopanego. Narodowy przewoźnik twierdzi, że z Warszawy do Białegostoku dojedziemy w rekordowym czasie 1 godz. 38 min. Z Poznania do Warszawy – w 2 godz. 18 min.

PKP Intercity ustanowiło rekord prędkości. Autem nie macie szans z pociągiem
REKLAMA

PKP Intercity informuje, że od września w rozkładzie jazdy pojawiło się nowe połączenie Warszawa – Szczecin – Warszawa  przez Poznań. Jest to pociąg EIC 1804/8105 Sedina, który trasę ze stolicy do Szczecina pokona w rekordowym czasie 4 godz. 32 min, czyli krócej o około 0,5 godz. niż obecnie najszybciej kursujący skład. Połączenie to zapewni także krótszy czas podróży do Warszawy z Poznania – 2 godz. 18 min. Podobny czas przejazdu na trasie Warszawa – Poznań – Szczecin będzie miał także pociąg EIC 1800/8101 Chrobry.

REKLAMA

Kolejna nowość w jesiennym rozkładzie jazdy to połączenie EIC 1604/6105 Lech, łączące Warszawę z Wrocławiem. Pociąg kursować będzie przez Poznań, gdzie czas przejazdu między stolicami województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego wyniesie 1 godz. 18 min. Połączenie obsłuży również stację w Lesznie, które zyska ekspresowy skład do Warszawy. Pociągi EIC 1804/8105 Sedina oraz EIC 1604/6105 Lech zestawione zostaną z nowych i komfortowych wagonów odebranych przez PKP Intercity rok i dwa lata temu.

Tej jesieni będzie więcej bezpośrednich połączeń

Według narodowego przewoźnika jesienią kursować będzie więcej bezpośrednich szybkich połączeń, zapewniających rekordowe czasy przejazdu. Nowy pociąg IC 1106/1007 Esperanto relacji Łódź – Białystok – Łódź, zatrzyma się tylko w stolicy. Dzięki temu podróż ze stacji Łódź Widzew do Warszawy Zachodniej wyniesie 58 min, a z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej – 1 godz. 12 min.

Rekordowy czas przejazdu zostanie osiągnięty na odcinku Warszawa – Białystok – 1 godz. 38 min. Tę trasę pociąg pokona szybciej niż samochód o około pół godziny. Bezpośrednie szybkie połączenie z Warszawy do Białegostoku ma charakter pilotażowy. Obsługiwane będzie pojazdem ED161 Dart.

Utrzymane zostaną również 3 pary bezpośrednich połączeń kategorii Express InterCity Premium z Warszawy do Trójmiasta, bez zatrzymań po drodze. Z centrum stolicy do stacji Gdańsk Główny będą kursowały w czasie 2 godz. 25 min. Pociągi zostały wdrożone na wakacje, jednak ze względu na duże zainteresowanie, zostaną w rozkładzie jazdy co najmniej do połowy grudnia - zapewnia PKP Intercity.

Od września nadal kursował będzie codziennie pociąg TLK 35102/53102 Lubomirski w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia. Wcześniej połączenie to realizowane było tylko między Trójmiastem a Krakowem, a jedynie na czas wakacji zostało wydłużone do Zakopanego. Teraz podróż spod Tatr nad Bałtyk i z powrotem będzie możliwa także jesienią. Zachowane zostanie również codzienne kursowanie pociągu EIC 1350/3150 Tatry. Na odcinku Warszawa Centralna – Zakopane czas przejazdu wyniesie 4 godz. 46 min, a na trasie Kraków Główny – Zakopane – 2 godz. 7 min. 

Trwają modernizacje infrastruktury kolejowej

Jak wskazuje PKP Intercity, przywrócona została przepustowość stacji Warszawa Centralna oraz linii średnicowej w aglomeracji warszawskiej (Warszawa Centralna – Warszawa Zachodnia). Oznacza to, że wszystkie pociągi dalekobieżne zatrzymają się w centrum Warszawy, a jedynie pociąg IC 3128 Łokietek w okresie 21 października – 8 listopada nadal będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska.

Od września do końca roku zarządca infrastruktury będzie prowadził prace na Centralnej Magistrali Kolejowej skutkujące ograniczeniem prędkości z 200 km/h do 160 km/h. Z tego powodu pociągi jadące na trasie Warszawa – Kraków – Warszawa oraz Warszawa – Katowice – Warszawa mogą mieć wydłużony czas przejazdu od 11 min do 23 min - podaje narodowy przewoźnik.

Informuje też, że z powodu prac modernizacyjnych zamknięta jest linia kolejowa numer 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. Na wyżej wspomnianym odcinku autobusy komunikacji zastępczej pojadą za pociągi: IC 13106/31107 San oraz IC 13104/31105 Witos kursujące na trasie Warszawa – Przemyśl – Warszawa.

Podczas obowiązywania jesiennego rozkładu jazdy zarządca infrastruktury dalej będzie prowadził modernizację linii kolejowej 38 na odcinku Ełk – Korsze, skutkującą przerwą w ruchu. Na trasie Olsztyn Główny – Kętrzyn – Giżycko nadal obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Obejmie ona pociągi IC 56102/65102 Mamry oraz IC 1520/5328 Warmia. Utrzymana zostanie jazda trasą okrężną przez Szczytno oraz Pisz pociągów IC 18104/81104 Rybak i TLK 15102/51102 Biebrza.

Więcej wiadomości na temat transportu można przeczytać poniżej:

Autobusy zastępcze pomogą podczas zmiany organizacji ruchu

Od 1 września w związku z pracami modernizacyjnymi na jednotorowej linii kolejowej 202, nastąpiła przerwa w ruchu na odcinku Lębork – Słupsk. Pomiędzy miastami podróżni będą podróżowali autobusami zastępczymi. Zaplanowano je dla pociągów stałego, codziennego kursowania: IC Albatros, IC Żuławy, IC Bryza, IC Rybak, IC Gryf, IC Stańczyk, IC Pobrzeże oraz TLK Ustronie (IC Pobrzeże i TLK Ustronie zapewni dojazd z Kołobrzegu). Za obecnie kursujący w weekendy skład IC Parsęta Łódź Fabryczna – Kołobrzeg zastąpiony zostanie pociągiem IC Lazur z Łodzi Fabrycznej do Gdyni. Organizacja rozkładu jazdy zapewnia ranne połączenie ze Słupska do Warszawy i popołudniowy powrót ze stolicy z czasem przejazdu około 5 godz. i 30 minut.

Nie zaplanowano uruchomienia autobusów zastępczych za pociągi Pendolino, ponieważ to rozwiązanie nie zapewniłoby pasażerom wystarczającego komfortu i oczekiwanego czasu przejazdu. Stacja Lębork nie jest przystosowana pod kątem technicznym do obsługi składów Pendolino. Powyższa organizacja ruchu na odcinku Lębork – Słupsk zaplanowana jest do 14 grudnia - twierdzi przewoźnik.

REKLAMA

W okresie wprowadzania jesiennej korekty rozkładu jazdy do dyspozycji pasażerów, na 15 największych dworcach w Polsce, będą informatorzy mobilni. Pomogą oni podróżnym ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Informacje o rozkładzie jazdy oraz aktualne komunikaty dostępne są na stronie www.intercity.pl. Dla pasażerów funkcjonuje także ogólnodostępny numer infolinii PKP Intercity +48 22 322 22 22 całodobowo przez 7 dni w tygodniu dla abonentów krajowych i zagranicznych. Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA