Nowości w mObywatelu. Zaktualizuj aplikację i korzystaj
Korzystając z aplikacji mObywatel, można natknąć się na nowy sposób nawigacji. Są to skróty, które umożliwiają przejście wprost z dokumentów do powiązanych z nimi usług i opcji. Dostępne skróty zostały zgromadzone w jednym miejscu i zyskały nowe ikony pomagające sprawnie poruszać się po aplikacji.

Wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski twierdzi, że skróty w aplikacji mObywatel zmieniają sposób prezentacji czynności, które może podjąć użytkownik w kontekście dokumentu, takich jak Potwierdź swoje dane lub Usuń dokument.
Umożliwiają również przejście do usług powiązanych z danym dokumentem. Skróty są zgromadzone w jednym miejscu w postaci wygodnych linków i intuicyjnych ikon. To duże usprawnienie i oszczędność czasu w codziennych sytuacjach. Jak widać, twórcy aplikacji kolejny raz dowiedli, że mObywatel ma łatwiej – mówi wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.
Nowy sposób potwierdzania danych i weryfikacji dokumentu
Ministerstwo cyfryzacji podaje, że jedną z podstawowych funkcji każdego cyfrowego dokumentu jest potwierdzanie danych za pomocą kodu QR. Umożliwia to weryfikację dokumentu tzw. metodą kryptograficzną, czyli przez zeskanowanie kodu QR lub wpisanie 6-cyfrowego kodu liczbowego.
Dotychczas użytkownik miał możliwość potwierdzenia swoich danych poprzez wybór opcji Potwierdź swoje dane w dokumencie. Teraz, w celu ułatwienia nawigacji, dostępny jest skrót w postaci intuicyjnej ikony umieszczonej bezpośrednio pod statusem ważności dokumentu - wskazuje resort.
Każdy dokument można usunąć w dowolnym momencie. W poprzedniej wersji aplikacji użytkownik miał możliwość wykonania tej operacji, naciskając czerwony napis na dole dokumentu. W nowej wersji mObywatela opcja Usuń dokument została przeniesiona do sekcji skrótów pod statusem ważności dokumentu, zyskując intuicyjną, czerwoną ikonę.
Ponieważ każdy dokument można zweryfikować za pomocą kodu QR lub usunąć, skróty prowadzące do obu tych opcji będą dostępne we wszystkich dokumentach w aplikacji mObywatel. Dla wygody użytkownika opcja Potwierdź swoje dane, będzie zawsze pierwszą pozycją na liście skrótów. Opcja Usuń dokument, zawsze będzie natomiast ostatnim z dostępnych skrótów - zaznacza ministerstwo cyfryzacji.
Przydatne skróty w aplikacji mObywatel
Na dokumentach dostępne będą również skróty do usług. To duże ułatwienie dla osób, które chcą szybko przejść z poziomu dokumentu bezpośrednio do powiązanej z nim usługi, bez potrzeby korzystania z osobnego menu w aplikacji.
Skróty dostępne na dokumencie zależą od powiązanych z nim usług:
- Dla posiadacza mDowodu dostępne będą skróty do usług Zastrzeż PESEL, Mandaty i Wybory.
- Posiadacz mPrawa jazdy przejdzie ze swojego dokumentu wprost do usługi Punkty karne i Mandaty.
- Użytkownik, który ma w aplikacji dodany dokument Diia.pl, skorzysta ze skrótu Powiększ PESEL i Zastrzeż PESEL. Powiększanie numeru PESEL jest szczególnie przydatne podczas używania dokumentu w nieprzyjaznych warunkach, np. przy słabym oświetleniu.
- Moje pojazdy to natomiast dokument ze skrótami prowadzącymi do usług Historia pojazdu, Punkty karne i Mandaty.
- Karta Dużej Rodziny pozwoli zaś przejść z aplikacji do przeglądarki internetowej i znaleźć podmioty oferujące zniżki dla posiadaczy KDR w specjalnej wyszukiwarce. Skrót nosi nazwę Partnerzy karty i prowadzi do strony KDR.
- Z poziomu legitymacji emeryta-rencisty użytkownik przejdzie z kolei wprost do umawiania E-wizyty w ZUS w mObywatelu.
Warto przy tym zaznaczyć, że sposób prezentacji powyższych możliwości dla użytkownika zależy od liczby skrótów dostępnych dla danego dokumentu. Jest to także zależne od systemu operacyjnego i szerokości ekranu urządzenia, na którym używana jest aplikacja mObywatel.
Skróty, które nie pojawią się bezpośrednio w widoku dokumentu na przykład ze względu na właściwości konkretnego telefonu, dostępne będą na osobnej liście. Wystarczy nacisnąć ikonę trzech kropek z podpisem Pozostałe skróty – informuje resort.
Nowa aktualizacja z narzędziami pozwalającymi na bardziej wszechstronne użycie dokumentu
Aplikacja mObywatel oferuje coraz więcej usług i dokumentów, którym towarzyszą kolejne praktyczne funkcje. Wraz z wydaniem 4.56 mObywatela użytkownik otrzymuje narzędzie, które umożliwia łatwiejsze przechodzenie bezpośrednio z poziomu dokumentów do powiązanych z nimi opcji czy usług i pozwala na bardziej wszechstronne użycie dokumentu. Zakres dostępnych dla dokumentów skrótów będzie się zmieniać w miarę przybywania usług i dodawania kolejnych opcji dla użytkownika.
Więcej wiadomości na temat aplikacji mObywatel można przeczytać poniżej:
Nowa funkcja będzie wprowadzana stopniowo. Część użytkowników aplikacji zyskała dostęp do skrótów na dokumentach od 16 kwietnia. Pełna dostępność funkcji dla wszystkich użytkowników zostanie natomiast zapewniona najpóźniej do 21 kwietnia 2025 roku – zapowiada wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.