Nowe złoże ropy w Polsce – ile jest warte, na ile wystarczy, czy jest największe
Orlen pochwalił się w środę, że „odkrył duże złoże ropy naftowej w zachodniej Polsce”, które oszacowano na 100 tys. ton surowca. Dosłownie tuż obok mają znajdować się kolejne zasoby, które w sumie mogą opiewać na pół miliona ton. Sprawdziliśmy, ile jest warte, porównaliśmy jego wielkość z zapotrzebowaniem w naszym kraju oraz największym złożem BMB, prawdziwym gigantem w skali Polski.
Złoże Rzeczyca jest jednym z największych odkryć ropy naftowej w Polsce w ostatnich kilkunastu latach – poinformował Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.
Po zagospodarowaniu złoża Orlen będzie wydobywał w Lubuskiem około 16,5 tys. ton ropy naftowej rocznie. Wiesław Prugar, członek zarządu ds. Upstream, ocenił, że przeprowadzone w testy potwierdziły istnienie dużych zasobów ropy oraz możliwość ich komercyjnej eksploatacji.
Wskazują także na występowanie dodatkowych, dużych ilości surowca w pobliskich strukturach geologicznych. Z dużym prawdopodobieństwem możemy zatem spodziewać się tutaj kolejnych znaczących odkryć – zapowiedział.
Nowe złoża ropy naftowej wystarczą na 30 lat
Do rewelacji Orlenu dotyczących nowych złóż ropy w Polsce odniósł się wicedyrektor Działu Analiz XTB Michał Stajniak, analityk rynku surowców.
Co roku przetwarzamy kilkadziesiąt milionów ton rocznie. W ujęciu dziennym, przeliczając na standard ropy, jest to ok. 0,5 miliona baryłek dziennie (67 tys. ton dziennie), z czego zdecydowana większość pochodzi z importu. Wobec tego widać, ze nie jest to zmiana kierunku z którego ropa będzie płynąć do polskich rafinerii – ocenia.
Więcej wiadomości na temat bogactw naturalnych w Polsce
Jak dodaje, przy obecnych notowaniach ropy na światowych rynkach i kursie dolara do złotego wartość złoża Rzeczyca wynosi około 200 mln złotych, nie licząc kosztów związanych z wydobyciem czy rafinacją ropy. Biorąc pod uwagę cały kompleks, wartość złóż może wynosić ponad 1 mld zł.
Dzienne wydobycie w Polsce to ok. 17 tys. baryłek na dzień. Jest to relatywnie mało biorąc pod uwagę zapotrzebowania, ale wydobycie to spadało w ostatnich latach, dlatego nowe złoża mogą poprawić tę sytuację – zaznaczył Michał Stajniak.
Jak wyliczył ekspert, biorąc pod uwagę obecny poziom eksploatacji złoże Rzeczyca powinno wystarczyć na 30 lat.
Ale oczywiście patrząc z perspektywy rocznego zapotrzebowania na ropę jest to kropla w morzu potrzeb – zaznaczył analityk XTB.
Złoże Rzeczyca vs. złoże BMB
Państwowy Instytut Geologiczny informuje, że w 2023 r. mieliśmy udokumentowanych 88 złóż ropy naftowej. W Karpatach – 29, w zapadlisku przedkarpackim – 12, na Niżu Polskim – 45 i na Bałtyku – 2.
Złoża występujące w Karpatach i na ich przedgórzu mają długą historię, jest to rejon najstarszego światowego górnictwa ropy naftowej. Obecnie zasoby tych złóż są na wyczerpaniu – podaje Instytut.
Złoża na Niżu Polskim stanowiły w 2023 r. 66,8 proc. zasobów krajowych. Najbogatsze polskie złoże naftowe BMB (skrót od nazw miejscowości: Barnówko, Mostno, Buszewo) koło Gorzowa liczy 64,4 mln ton ropy. Po testach okazało się, że jest ponad dwukrotnie większe niż wszystkie razem wzięte zasoby ropy naftowej w Polsce przed jego odkryciem. Złoże Rzeczyca, którym pochwalił się Orlen, jest 130 razy mniejsze.