REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Spór o nową kopalnię w Rybniku rozstrzygnie sąd. Radni zaskarżyli decyzję wojewody

Zgodnie z przewidywaniami rybnicka rada miasta jeszcze nie składa broni. Na ostatniej sesji wszyscy jak jeden mąż zagłosowali za zaskarżeniem decyzji wojewody śląskiego, która otwierała szeroko drzwi dla nowego zakładu wydobywającego węgiel w mieście i tym samym na razie żadna nowa kopalnia tam nie powstanie

26.06.2020
13:22
NIK o reformie górnictwa
REKLAMA

Batalia między władzami Rybnika z firmą Bapro, która uparcie chce tam budować nową kopalnię „Paruszowiec”, będzie trwać kolejny sezon. Wszystko za sprawą radnych Rybnika, którym nie spodobało się, to, że wojewoda śląski zbytnio wtrąca się w ich miejski plan zagospodarowania przestrzennego.

REKLAMA

Gdy plan został skonstruowany w taki sposób, by żadna nowa kopalnia w mieście nie powstała, wojewoda ich uchwałę unieważnił rozstrzygnięciem nadzorczym. Teraz rybniccy radni skarżą tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Nasze stanowisko jest jasne, nie zgadzamy się z argumentacją wojewody

- mówił w trakcie sesji RM w Rybniku Tomasz Cioch, Pełnomocnik Prezydenta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej. 

Nowa kopalnia, czyli spór o prawo a nie o inwestycje

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, w rozmowie porannej z Radiem 90 FM, przekonuje, że musi trzymać się litery prawa. W tym konkretnym przypadku – jego zdaniem – samorząd przekroczył swoje uprawnienia. Szczególnie w kontekście prawa o koncesji oraz prawa telekomunikacyjnego

Na tej podstawie rybnicki samorząd uznał, że może dokonywać pewnych zakazów, które blokowałby realizację różnego rodzaju strategicznych inwestycji

– tłumaczy wojewoda śląski i zaznacza, że podobną decyzję w podobnych przypadkach podejmował już wcześniej względem innych samorządów.

Na nic zdały się obszerne wyjaśnienie sprawy na piśmie przez Piotra Kuczerę, prezydenta Rybnika, który starał się przekonać, że miasto w tym przypadku nie złamało prawa. Nadzór prawny wojewody pozostał nieugięty.

Rolą wojewody nie jest kreowanie takiego czy innego kształtu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ale wojewoda musi stać na straży prawa

– przekonuje Jarosław Wieczorek.

Sąd zdecyduje, czy będą w Rybniku fedrować

WSA w Gliwicach, po dostarczeniu skargi ze strony RM w Rybniku, będzie miał 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Możliwe, że taki przebieg wydarzeń wcześniej przewidzieli przedstawiciele spółki Bapro, którzy do czasu rozstrzygnięcia sporu zawiesili prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach postępowanie. Na razie rybniccy urzędnicy wiedzą jedno: kontakt z wojewódzkimi służbami jest coraz trudniejszy.

REKLAMA

Do tej pory nasze racje były wysłuchiwane

– zwraca uwagę Tomasz Cioch.

Spór o kopalnię „Paruszowiec” w Rybniku ciągnie się od lat. Władze miasta wraz z liczną grupą mieszkańców nie chcą u siebie kolejnego zakładu wydobywczego, którego budowa miała już ruszyć w 2017 r. Boją się o swoje zdrowie i o środowisko. Trudno też im się dziwić. Wszak w czasie smogowych dni Rybnik nie raz jest czerwoną latarnią dla całego kraju. Inwestor – spółka Bapro – na przestrzeni tych wszystkich lat starał się zaradzić tym wszystkim obawom. Jak widać bezskutecznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA