Polacy zaczynali jako projekt badawczy. Teraz kupił ich lider rynku za kasę inwestora InPostu
Nethone to startup tworzący rozwiązania do walki z fraudami finansowymi online. Projekt rozwijał się w ramach ekosystemu Daftcode, a teraz został przejęty przez Mangopay, który infrastrukturę płatniczą online oferuje 2,5 tys. klientów. Pieniądze na transakcję zapewnił Advent International, który przed czterema laty zainwestował w InPost.

Najwięcej transakcji e-commerce odbywa się w marketplace’ach, takich jak BlaBlaCar, Farfetch, Booksy i Grover. Właśnie dlatego są one głównym celem oszustów. Transakcji jest tak dużo, że zarządzanie nimi już dawno przerosło możliwości ludzi. Do zrozumienia użytkowników (zarówno dobrych jak i złych) wykorzystuje się dziś technologię uczenia maszynowego, o którą oparte jest Nethone.

Darknet pod nadzorem
Startup pracuje z listą ponad 100 sygnałów, które pozwalają mu pozostawać na bieżąco z rynkiem oszustw i wykrywać praktyki prowadzące do nieuprawnionego przejęcia konta. Takie oszustwa bezpośrednio wpływają na finanse firmy, gdyż prowadzić mogą do obciążeń zwrotnych (chargebacków) i nieautoryzowanych transakcji.
Przedsiębiorca podkreśla, że jego platforma zapobiega ponad 95 proc. przejęć kont i zwiększa współczynniki konwersji o ponad 26 proc. Zmniejsza przy tym liczbę fałszywych odrzuceń z powodu podejrzenia oszustwa i redukuje ręcznie weryfikowany ruch o 60 proc. dzięki automatyzacji.
Mangopay kupuje Nethone
Mangopay to nieco starszy i znacznie większy gracz, który sprzedaje infrastrukturę płatniczą. Dzięki niej marketplace’y mogą oferować e-portfele zarówno sprzedawcom, jak i konsumentom.
Technologia Nethone posłuży więc jako rozszerzenie infrastruktury płatniczej dla marketplace’ów. Będzie ona dalej rozwijana nad Wisłą, gdzie połączone firmy będą rozwijały hub technologiczny.
Pieniądze na integrację wyłożył Advent International
Jeden z największych funduszy private equity wyłożył aż 350 mln zł (75 mln euro). Jego celem jest stworzenie globalnego lidera technologicznego w zakresie infrastruktury płatniczej i uwierzytelniającej dla marketplace'ów.
Co transakcja oznacza dla Daftcode? Dla polskiego venture buildera to exit z inwestycji w Nethone. Daftcode, podobnie jak zarząd Nethone, zdecydował się przekonwertować większość udziałów na grupę Mangopay. Szczegóły finansowe pozostają jednak tajemnicą.