REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Współdzielenie kont? Polscy naukowcy mają receptę na bolączki Netfliksa. Lecą do USA

Polskie rozwiązanie oparte jest na nowatorskiej, indywidualnej kryptografii i ma pomóc dostawcom cyfrowych treści i narzędzi, którzy walczą ze dzieleniem się hasłami pomiędzy użytkownikami z odrębnych gospodarstw domowych.

30.06.2023
21:28
Współdzielenie kont? Polscy naukowcy z receptą dla Netfliksa
REKLAMA

Citygroup szacuje, że Netflix traci 6 mld dol. rocznie przez użytkowników, którzy dzielą się dostępem do kont. Właśnie dlatego streamingowy gigant rozpoczyna właśnie walkę w takim zachowaniem na największych rynkach - w tym w Stanach Zjednoczonych. Podstawą modelu Netfliksa jest dostęp do wspólnej sieci: jeśli łączymy się do tego samego Wi-Fi, to najpewniej tworzymy wspólne gospodarstwo domowe, więc nie naruszamy regulaminu giganta.

REKLAMA

Takie podejście rodzi jednak szereg wątpliwości, o których pisaliśmy wcześniej - co w sytuacji, gdy użytkownicy:

  • mieszkają w domu jednorodzinnym i używają dwóch lub więcej routerów;
  • korzystają z łączności komórkowej i nie mają w ogóle Wi-Fi;
  • zmieniają miejsce zamieszkania albo dostawcę internetu.

Z takimi problemami może sobie poradzić polskie rozwiązanie oparte na kryptografii indywidualnej.

Polscy naukowcy pracują nad ograniczeniem procederu współdzielenia kont

Prof. Stefan Dziembowski i Tomasz Lizurej związani z IDEAS NCBR, polskim ośrodkiem badawczo- rozwojowym działającym w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, a także prof. Sebastian Faust z Technische Universitaet Darmstadt opublikowali pracę Individual Cryptography. Opisują w niej architekturę swojej koncepcji:

Wymuszamy na systemie, aby obliczenia – zadane instrukcje protokołu, w którym biorą udział strony – były wykonywane indywidualnie. W ten sposób wykluczamy użycie technik takich jak Multiparty Computation (MPC) czy Trusted Execution Environment (TEE), które pozwoliłyby użytkownikom rozproszyć wiedzę o sekrecie - mówi Tomasz Lizurej, doktorant w IDEAS NCBR w rozmowie z Bizblog.pl.

Tomasz Lizurej, doktorant w IDEAS NCBR i uczestnik konferencji Crypto 2023

Rozwiązanie może w przyszłości podnieść bezpieczeństwo online, gdyż współdzielenie haseł może prowadzić do wycieków danych.

Kryptografia indywidualna nowy byt w świecie blockchaina

Choć koncepcja czeka na wdrożenie i praktyczne wykorzystanie, to już teraz Polacy zostali zaproszeni do jej zaprezentowania na konferencji Crypto 2023 w Santa Barbara.

REKLAMA

Zabezpieczenia Netfliksa można obejść prostymi trikami, na przykład połączyć się przez VPN i udawać, że jesteśmy w innym miejscu, niż jesteśmy w rzeczywistości, gdy udostępniliśmy komuś dostęp do konta. Szukaliśmy rozwiązania, na które takich trików nie da się wymyślić. W naszej wizji człowiek nie powinien być w stanie obejść tych zabezpieczeń, np. poprzez połączenie VPN. Z drugiej strony, nie możemy jeszcze mówić o praktycznym użyciu rozwiązań kryptografii indywidualnej - dodaje Lizurej.

Badacz podkreśla, że kryptografia indywidualna jest nowym konceptem w świecie blockchaina. To właśnie on znajduje się zaś w centrum zainteresowań IDEAS NCBR-u. Lizurej pracuje bowiem również nad bezpieczeństwem aplikacji i protokołów budowanych na blockchainie, np. aplikacji offchainowych, jak Lightning Channels.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA