REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nauka

Wielki powrót zdalnej nauki? Te dane nie pozostawiają złudzeń: rodzice się załamią

Pandemia cały czas nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a do tego doszły jeszcze problemy związane z kryzysem energetycznym. Rząd wyjątkowo wcześnie postanowił przygotować się na kolejny czarny scenariusz i jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego postanowił uregulować sprawę związaną z nauką zdalną. Jednak Polacy nie są zachwyceni tym rozwiązaniem.

13.09.2022
9:58
Wielki powrót zdalnej nauki? Te dane nie pozostawiają złudzeń: rodzice się załamią
REKLAMA

Jedynie co 25 Polak uważa, że szkoły są bardzo dobrze przygotowane technicznie na ponowną naukę zdalną. To nie wróży nic dobrego. W ciągu ostatniej doby u 659 osób zdiagnozowano koronawirusa - wynika z danych opublikowanych na stronie resortu zdrowia. Wraz z sezonem jesiennym zachorowań na COVID-19 może przybywać. Do tego wciąż można tylko wróżyć, czy wystarczy energii, by ogrzać w tym roku szkolne pomieszczenia.

REKLAMA

Dlatego w nowelizacji prawa oświatowego rząd zobowiązał dyrektorów przedszkoli, szkół i innych placówek do zorganizowania nauki zdalnej nie tylko w sytuacji epidemii, ale również z powodu nieodpowiedniej temperatury na zewnątrz, ale i w pomieszczeniach, co może zagrażać zdrowiu uczniów – napisała Agata w materiale: Wielki powrót nauki zdalnej w nowym roku szkolnym. I wcale nie chodzi o nową falę zachorowań na koronawirusa.

Co o powrocie nauki zdalnej myślą Polacy? Jak oceniają efektywność zajęć przeprowadzanych przy pomocy platform do spotkań online?

Nauka zdalna - Polacy nie są zachwyceni tym rozwiązaniem

Prawdopodobnie i w tym roku dzieci i nauczyciele będą przez jakiś czas spotykać na lekcjach online. Dlatego ClickMeeting, polska platforma do webinarów i wideokonferencji, postanowiła sprawdzić, co na ten temat myślą Polacy.

Respondenci zostali zapytani o to, czy edukacja online może być tak samo efektywna, jak stacjonarna. 25 proc. Polaków stwierdziło, że nauka zdalna może być tak samo skuteczna, jak stacjonarna, pod warunkiem że model ten dotyczy jedynie przedmiotów teoretycznych. Z kolei 20 proc. odpowiedziało, że edukacja online może być tak samo efektywna, jednak zależy to od podejścia ucznia czy studenta oraz od kompetencji nauczyciela. Z kolei 49 proc. Polaków uważa, że nauka zdalna zawsze będzie mniej efektywna od tej w modelu stacjonarnym. Zaledwie 6 proc. badanych nie ma na ten temat zdania.

Szkoły są gotowe do zdalnej edukacji?

Nieco ponad jedna trzecia badanych, a dokładnie 38 proc., uważa, że szkoły i uczelnie są gotowe na ponowne przejście w tryb edukacji online. 23 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat. Wśród Polaków wciąż dominuje jednak przekonanie, że placówki edukacyjne w obecnej sytuacji nie są jeszcze odpowiednio przygotowane do powrotu nauki zdalnej - takie stanowisko wyraża 40 proc. respondentów.

Trochę lepiej prezentuje się pogląd Polaków ws. przygotowania szkół pod względem technicznym do prowadzenia nauki zdalnej lub hybrydowej.

 class="wp-image-1911799"

Choć zaledwie co 25 Polak, a więc jedynie 4 proc. badanych, uważa, że szkoły są bardzo dobrze przygotowane jeśli chodzi o zaplecze techniczne, to 35 proc. respondentów ocenia, że jest dobrze w tej sprawie.

REKLAMA

Możemy mówić tu o pewnym remisie w społeczeństwie, bo badanie wskazało, że mamy taki sam odsetek zadowolonych, jak i negatywnie nastawionych. 31 proc. badanych ocenia pod tym względem źle placówki, a 8 proc. - bardzo źle. 22 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.  

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA