REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Najlepsze miasto do życia jest w Polsce. To nie Warszawa ani Kraków

Zurych może otwierać szampana - jego mieszkańcy są najbardziej zadowoleni z życia. Ale wśród liderów europejskiego rankingu znalazł się też miasto z Polski - Gdańsk, gdzie dobrze żyje się aż 95 proc. mieszkańców. Jednak to niejedyna polska niespodzianka w unijnym rankingu Komisji Europejskiej.

24.12.2023
4:10
Najlepsze miasto do życia jest w Polsce. To nie Warszawa ani Kraków
REKLAMA

Wiele rankingów jakości życia miast ma to do siebie, że lepiej traktować je z przymrużeniem oka. Często zestawienia powstają w oparciu o ankiety wypełnione przez samych urzędników, co sprawia, że trudno uznać je za wiarygodne.

REKLAMA

Własny raport „Jakość życia w europejskich miastach” od 2007 r. zleca więc Komisja Europejska, a o zdanie – co ma większy sens - pytani są sami mieszkańcy. Tegoroczne badania od stycznia do kwietnia prowadziła pracownia IPSOS w 83 miastach Unii Europejskiej oraz kilku poza nią (w tym w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Turcji, Albanii). Liczby robią wrażenie, bo w każdym mieście przeprowadzono wywiady na próbie co najmniej 839 mieszkańców, co dało łącznie ponad 70 tys. zrealizowanych wywiadów.

Zuryszanie ze złotem, wysoko Gdańsk

Wynik? Najwięcej powodów do dumy ma Zurych (Szwajcaria). Tam odsetek mieszkańców zadowolonych z życia w mieście sięgnął aż 97 proc. Na podium znalazła się też Kopenhaga i Groningen na północy Holandii (w obu miastach: 96 proc. zadowolonych).

Dobrą wiadomością jest, że kolejną, trzecią pozycję zajął Gdańsk, gdzie życie w mieście dobrze ocenia aż 95 proc. mieszkańców. Taki sam wynik odnotowały również: Lipsk (Niemcy), Sztokholm (Szwecja) i Genewa (Szwajcaria).

 class="wp-image-2307343" width="841" height="699"
Ogólna satysfakcja mieszkańców z życia w mieście

Co dokładnie badano w raporcie? Lista jest długa, to m.in. szanse znalezienia pracy oraz mieszkania w rozsądnej cenie, zadowolenie z: jakości powietrza, oferty kulturalnej oraz tego, jak działa administracja publiczna i czy jest zagrożona korupcją. Komisja Europejska dobrze wie, że to, jak nam się żyje powiązane jest z jakością przestrzeni publicznych – padły więc pytania o zieleń, dostęp do transportu publicznego, a nawet o to, jak często poruszmy się pieszo.

Więcej wiadomości o jakości życia przeczytasz w artykułach:

Skłonni do pomocy, otwarci na różnorodność

Wracając do Gdańska, oprócz wysokiej pozycji w ogólnym zestawieniu, w stolicy województwa pomorskiego odnotowano największy w Europie wzrost mieszkańców, którzy uważają, że miasto jest najlepszym miejscem do życia dla osób LGBT. Sądzi tak już 85 proc. badanych (to wzrost o 6 proc. w porównaniu do badań sprzed czterech lat). Gdańsk wysoko plasuje się też w kategorii pomocy materialnej. Aż 88 proc. gdańszczan uważa, że dostaną pomoc, jeśli tylko będą w potrzebie. I jest to najwyższy wynik w całej Europie.

 class="wp-image-2307391"
W tych miastach mieszkańcy deklarują największe zadowolenie z życia

Ale polskim zaskoczeniem jest też Białystok. To właśnie w stolicy Podlasia najwięcej - na tle miast Europy - mieszkańców zgodziło się ze stwierdzeniem, że w ciągu pięciu lat jakość życia w mieście się wzrosła. Takiej odpowiedzi udzieliło 62 proc. badanych. Co ciekawe, drugie miejsce zajął Gdańsk, szóste Kraków, a dziewiąte Warszawa!

Zresztą analitykom nie umknęło uwadze to, że miasta położone we wschodniej części UE gonią Zachód i dość szybko nadrabiają zaległości.

Podobnie, jak miało to miejsce już w 2019 roku, obserwujemy znaczne poprawę postrzeganej jakości życia w miastach UE Wschodniej - czytamy w raporcie.

Większe nie znaczy lepsze

Właściwie można dojść do wniosku, że w rankingu obrywa się europejskim stolicom. Bo chociaż te dają więcej możliwości zatrudnienia, to właśnie mniejsze miasta są postrzegane jako lepsze do życia.

Ludzie czują się bezpieczniej, spacerując samotnie nocą w mniejszych miastach, postrzegają swoje miasto jako czystsze i mniej hałaśliwe – czytamy w raporcie.

REKLAMA

Autorzy raportu przekonują, że mieszkający poza stolicą są też bardziej zadowoleni z dostępności przestrzeni publicznych i opieki zdrowotnej oraz z dostępności mieszkań.  

Miasta niestołeczne są również postrzegane jako lepsze miejsce do życia dla migrantów oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Ich mieszkańcy są bardziej zadowoleni z  lokalnej administracji publicznej - dodają.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA