REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Hit! Polacy są szczęśliwsi niż Niemcy

Jesteśmy też bardziej zadowoleni z życia niż przeciętny Europejczyk - wynika z najnowszego badania Eurobarometr. O ile w całej Unii Europejskiej 85 proc. mieszkańców deklaruje, że jest zadowolona z życia, o tyle w Polsce to aż 91 proc. A jeszcze zaledwie w 2009 r. mówiło tak tylko 76 proc. mieszkańców Polski. Zrobiliśmy ogromny skok.

15.07.2023
8:33
Hit! Polacy są szczęśliwsi niż Niemcy
REKLAMA

Eurobarometr w najnowszym badaniu pokazuje, że 91 proc. Polaków deklaruje satysfakcję z życia, zaledwie 8 proc. jest niezadowolonych, a ten jeden brakujący odsetek to ci, którzy nie są w stanie określić poziomu życiowej satysfakcji. To pokazuje, jak wiele się w Polsce zmieniło i to zaledwie od 2009 r., kiedy zadowolonych z życia było aż o 15 pkt. proc. mniej (76 proc.).

REKLAMA

Ale po drugie, wypadamy doskonale na tle innych krajów europejskich.

Wyprzedzają nas tylko naprawdę bogaci

Średnia dla całej Unii to 85 proc., więc jesteśmy zdecydowanie powyżej tej średniej. Co więcej, wyższy odsetek zadowolonych z życia mieszkańców notuje jedynie osiem krajów, ale wszystkie z nich są zdecydowanie bogatsze niż Polska. To Irlandia (97 proc.), Dania (96 proc.), Luksemburg (96 proc.), Szwecja (95 proc.), Finlandia (95 proc.), Holandia (94 proc.), Malta (93 proc.) i Słowenia (93 proc.).

Ciekawe, że Niemcy, których próbujemy ciągle gonić, w badaniu wykazują mniejszy odsetek zadowolenia z życia niż my - to 89 proc. Jeszcze ciekawsze, że Hiszpanie, którym często tak zazdrościmy słońca, notują wynik na jeszcze niższym poziomie - 87 proc.

Przy czym Hiszpanii nie należy się dziwić, jeśli spojrzymy choćby na tamtejszy rynek pracy z największymi problemami w Unii Europejskiej. W 2022 r. bezrobocie sięgało tam 12,4 proc., podczas gdy w Polsce 3,4 proc. według unijnej metodologii. Fatalnie jest z praca dla młodych poniżej 25. roku życia. W Polsce w ubiegłym roku bezrobocie w tej grupie wynosiło 11,4 proc., a w Hiszpanii ponad 32 proc.

Grecji słońce nie pomaga

Ale wróćmy do poczucia szczęścia i satysfakcji z życia. To słońce Hiszpanów jednak ratuje, bo mimo bezrobocia i problemów gospodarczych, to nie oni mają najsłabsze wyniki w ostatnim Eurobarometrze. Najsłabiej wypadają Bułgarzy, Rumuni i Grecy, gdzie ok. 1/3 mieszkańców jest niezadowolona z życia. Odsetek tych zadowolonych wynosi w Bułgarii 61 proc., w Rumunii 63 proc., a w Grecji 67 proc.

Pesymista powie, że Polacy tak świetnie wypadają, bo przyzwyczaili się, że jest jak jest i nie oczekują zbyt wiele. I trochę w tym racji będzie. Okazuje się bowiem, że w tych 91 proc. tylko 15 pkt proc. stanowią ci, którzy mówią, że są bardzo zadowoleni z życia, a pozostałe 76 pkt. proc. mieszkańców Polski deklaruje, że są „całkiem zadowoleni”. To trochę zmienia postać rzeczy.

REKLAMA

Ale wróćmy jeszcze do Niemców. U nich na 89 proc. zadowolonych z życia 23 pkt. proc. przypadają na bardzo zadowolonych, a 66 pkt. proc. na tych „całkiem zadowolonych”. A jednak nadal mamy powód, żeby gonić króliczka. A jak nie chcemy gonić Niemiec, to możemy Czechy, w tym kraju odsetek „bardzo zadowolonych” z życia sięga 21 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA